Mohlo by se zdát, že lidé uzavření a plaší, tedy ti ze skupiny introvertů, se vyhýbají sociálním sítím. Ale opak je pravdou. Naopak jsou na Facebooku častěji a surfují na něm déle než extroverti. Jenže nikdo to neví, protože na rozdíl od extrovertů o sobě skoro nic nepoví. Zdání proto klame.
„Plaší lidé tráví na Facebooku více času, ale odkrývají tam mnohem méně informací,“ tvrdí docentka Pavica Sheldonová z University of Alabama. Introverti tráví na sociálních sítích více času, ale věnují se prohlížení příspěvků, statusů a fotek druhých, zatímco sami o sobě mluví jen zřídka a nemají potřebu vyjevovat své názory a postřehy tak často.
„Plaší lidé a lidé, kteří se cítí osaměle, používají Facebook k zabití času,“ dodává Sheldonová.
Podle jejího výzkumu také platí, že čím je člověk extrovertnější, tím více o sobě na Facebooku prozradí, častěji se tam odhaluje, aktivně přispívá svými statusy a komentáři. Zvláštní skupinu pak tvoří narcistické osoby, které používají Facebook k sebeprezentaci a leštění ega.
„Narcistické osoby milují slávu, líbí se jim, když jsou viděny… Co jsem ale ve svém výzkumu opravdu potvrdila, je, že bohatí ještě bohatnou. Uživatelé, kteří mají bohatý život mimo sociální sítě a internet, mají také větší společenský prospěch s užívání Facebooku. Čím jste extrovertnější, tím máte ze sociální sítě větší prospěch,“ dodává Sheldonová.
Lidé, kteří často o sobě píšou a vyvěšují spoustu svých fotek – nejčastěji autoportrétů, jimž se moderně říká selfie –, trpí narcistickou poruchou osobnosti s potřebou neustále hlídat, jak jsou online prezentováni. Narcističtí jedinci však na Facebooku tráví méně času než introverti. Nezajímá je totiž vůbec to, co tam prezentují druzí. Starají se jen o vlastní vizáž či image, kterou si ovšem přísně hlídají a stále ji aktualizují. To jim však zabere méně času než introvertům, kteří sociální sítě procházejí pečlivě a studují příspěvky jiných uživatelů.
Sledujte nás na sociálních sítích: