Proč se chováme nesobecky?

Proč se lidé chovají nesobecky a altruisticky? A proč je toto chování evolučně výhodnější než sobeckost a bezohlednost? Těmito otázkami se mozky psychologů z celého světa trápí celé desítky let. A tým ze Švýcarska, Německa, Rakouska, Itálie a Spojného království zřejmě přišel kobylce na kloub. Nesobecké chování pramení ve sdružené výchově dětí. A tento typ výchovy zase přispívá k rychlému a zásadnímu rozvoji mozku a inteligence.

Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu profesorky Judith Burkartové z Curyšské univerzity, která celý výzkum vedla. Sledovala několik druhů primátů a míru altruistického chování v jejich skupinách. Všímala si také toho, jak tyto druhy pečují o své potomky a jakou vykazují inteligenci. Vše srovnala s chováním dětí z mateřské školy ve věku čtyři až sedm let.

Z výsledků je jasné, že ochota chovat se nesobecky se druh od druhu liší. „Spontánní altruistické chování bylo výlučně potvrzeno u druhů, u nichž o mláďata nepečují jen matky, ale také jiní členové skupiny, sourozenci, otcové, babičky, tety a strýcové,“ tvrdí Burkartová.

Kooperativní chování je právě důvodem, proč se i lidé chovají altruisticky. Přitom právě kooperativní chování je evolučně výhodné, protože se při něm děti rychleji vyvíjejí a díky společenským interakcím se mozek efektivněji učí a rozvíjí svou inteligenci.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, v týdnu 11 roku 2025 se můžete těšit na dynamické období plné energie a nových příležitostí. Vaše vládnoucí planeta Mars vám dodá odvahu a odhodlání pustit se do nových projektů, ať už v osobní nebo pracovní sf&ea... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat