Dopravní situaci ve většině velkých měst Evropy komplikují lidé, kteří se chtějí do centra dostat za každou cenu vlastním vozem. Jezdit sám je sice pohodlné, ale neekologické. A navíc nezdravé. Podle britských vědců je totiž dojíždění hromadnou dopravou možná méně komfortní, ale rozhodně zdravější s ohledem na obezitu. Lidé užívající k dojíždění do zaměstnání prostředky hromadné dopravy jsou výrazně štíhlejší než ti, kteří jezdí vlastním autem.
Vědci z University College London a Lodon School of Hygiene and Tropical Medicine sledovali BMI patnácti tisíc osob dojíždějících do zaměstnání. Průměrná hodnota tohoto indexu u mužů byla osmadvacet bodů, u žen sedmadvacet.
Osoby mající BMI od 25 do 29,9 bodu mají nadváhu. Mezi řidiči automobilů, kteří do zaměstnání dojíždějí vlastním vozem, jich bylo výrazně více než mezi těmi, kdo využívají hromadné dopravní prostředky.
„U mužů dosahoval rozdíl v hmotnosti průměrně tří kilogramů, což už je významný a zásadní rozdíl,“ tvrdí autoři studie. Osoby dojíždějící hromadnou dopravou totiž denně ujdou mnohem více kilometrů. Docházejí dále na zastávky a podnikají delší procházky ve srovnání s těmi, kdo jezdí autem. U žen byl váhový rozdíl o něco menší, v průměru dosahoval 2,5 kilogramu. Ale to je s ohledem na menší průměrnou váhu ženského těla rovněž zásadní rozdíl.
„Klíčovým závěrem této studie je, že účinky dojíždění hromadnou dopravou byly podobné ve své velikosti a významu jako u těch, kteří do práce chodí pěšky nebo jezdí na kole… Větší důraz na podporu dojíždění prostředky hromadné dopravy může věrohodně přispět k lepšímu zdraví veřejnosti,“ tvrdí doktorka Ellen Flintová z London School of Hygiene and Tropical Medicine.
Sledujte nás na sociálních sítích: