Vědce v poslední době stále více zajímají psychedelické a stimulační drogy, protože jejich účinky můžou při lékařském podání řešit některé závažné psychické a neurologické potíže. Jedním z adeptů je i droga extáze, umělá droga patřící mezi amfetaminy, která je mezi mladými známa jako taneční droga. Mezi její účinky patří silná společenskost, chuť navazovat kontakty, být milý na druhé a schopnost vcítit se do druhých. Vědci z Baltimoru tvrdí, že je to tím, že droga vrací mozek do období puberty.
Když člověk, ale nejen on, také většina savců, dospívají a procházejí pubertou, jejich mozek se bouřlivě vyvíjí a má tzv. vysokou plasticitu – schopnost přizpůsobovat se a měnit podle vlivů prostředí. Je schopen se také mnohem rychleji učit novým věcem.
Jedno z center, které je velmi aktivní, je centrum pro sociální učení a příjemné pocity ze společenské stimulace. Mladí lidé se rádi druží a rádi podnikají společenské aktivity. Později v dospělosti ale centrum svou činnost související s hormonem oxytocinem utlumuje a přestává být pružné. Extáze ho ale umí znova „otevřít“ neboli aktivovat.
Naděje pro terapii?
Droga známá pod chemickým označením MDMA (metylendioxymetamfetamin) dokáže mozek přepínat do mladistvého stavu plasticity, což by mohlo mít velký význam jak pro psychoterapii a léčbu depresí, úzkostí či syndromu posttraumatické stresové poruchy, tak pro neurologii a léčbu fyzického poškození mozku.
„Terapeutická účinnost MDMA může pramenit z její schopnosti otevřít kritické období učení se odměně ze společenských interakcí, takže posiluje vztah mezi psychologem a pacientem během psychoterapie,“ tvrdí doktor Gül Dölen z Johns Hopkins University.
Sledujte nás na sociálních sítích: