Hřeben ze žvýkačky nebo plot bez dřeva. Jaké jsou trendy v recyklaci?

29.01.2017 Redakce Zajímavosti

Třídit odpad, nakupovat věci z recyklovaného materiálu nebo jen nevyhazovat staré oblečení do popelnice. Zkrátka nemít věci na jedno použití. Možností, jak chránit přírodu a zmenšovat naši ekologickou stopu je velmi mnoho.

V zahraničí si můžete pořídit hrnek vyrobený ze žvýkaček, nebo dokonce bio urnu. Mezi nejoblíbenější v Česku patří například umisťování oblečení nebo módních doplňků do různých ekobazarů.

Šikovné žvýkačky

O tom, že recyklovat už lze prakticky cokoli, přesvědčuje svět Angličanka Anna Bullus. Z recyklovaných žvýkaček, které se v přírodě běžně rozkládají celých 50 let, vyrábí pravítka, hřebeny, přenosné boxy na jídlo, termohrnky nebo frisbee. Smyslem jejího projektu je očistit města od odhozených žvýkaček a ty proměnit na nový produkt.

Pro shromažďování žvýkaček jsou speciálně vyráběny malé růžové nádoby, které lidé najdou například na zastávkách městské hromadné dopravy. Jakmile je nádoba plná, recykluje se spolu se žvýkačkami a vznikne z ní nová. Firma rozvíjí koncept sběru žvýkaček stále dál, nyní je k dostání už i osobní „sběrna“ Gumdrop On-the-go, kterou můžete mít neustále při sobě a žvýkačky do ní odkládat.

Novinkou potvrzující, že recyklace materiálů už zasáhla prakticky vše, je i takzvaná Bio urna. Což v praxi znamená biologicky rozložitelnou urnu, která popel zesnulého promění na strom. Vyrábí se ze 100% rozložitelných materiálů, jako je rašelina, kokosové skořápky a celulóza. Urna se skládá ze dvou částí – vrchní kapsle umožňuje klíčení semen, spodní slouží k umístění popela.

Nevytvářejme odpad

Minimalizace odpadu nebo snaha o jeho opakované využití se pro mnoho lidí stává životním stylem. Jednou ze světových propagátorek takzvaného Zero Waste Life je Američanka Bea Johnson. Spolu se svojí rodinou vyprodukuje ročně minimum odpadu, které se údajně vejde do skleničky od jogurtu.

„Minimalizujeme množství věcí, které si kupujeme. Všechny jednorázové věci jsme nahradili za ty, které se dají používat vícekrát, a když už si něco potřebujeme koupit, kupujeme věci z druhé ruky. Pak recyklujeme jenom to, co nemůžeme odmítnout nebo použít znovu. A nakonec necháme zbytek zkompostovat. Stačí vám těchto pět jednoduchých pravidel – odmítat, minimalizovat, použít věci víckrát, recyklovat a kompostovat,“ řekla v rozhovoru pro Ecofuture Bea Johnson.

Šetrný plot

Mezinárodně uznávaná soutěž Energy Globe Award každoročně oceňuje nejlepší ekologické projekty z celého světa. V minulém roce byla soutěž rozšířena o kategorii Udržitelné plasty, která zahrnuje projekty s cílem opětovného využívání plastů. Vítěz kategorie Mbezi Recycling z Tanzanie používá plastový odpad jako zdroj k výrobě odolného oplocení šetrného k přírodě.

Sloupky jsou 100% recyklovatelné a slouží jako náhrada dřeva k oplocení, což snižuje odlesňování a řeší velký přebytek komunálního odpadu v afrických zemích. Plastové sloupky mohou být také použity jako nosníky pro rodinné domy, kůlny nebo garáže.

„Hledání nových cest v ekologickém zacházení s přírodou a využívání alternativních obnovitelných zdrojů podporuje i soutěž v České republice. Ročně evidujeme přes 300 přihlášených projektů v pěti kategoriích,“ dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe.

Výměna šatníku? Vsaďte na bazar!

Vůbec nejrozšířenější projekty v České republice zaměřující se na opakované využití věcí se orientují na vyřazené oblečení. V oblibě jsou jednorázové bazárky, second handy nebo sběrná místa, která podporují různé neziskové organizace.

„Hadrárna je pravidelný blešák, na kterém každý měsíc zhruba 25 zájemců dostane možnost prodávat především oblečení, které jim z nějakého důvodu leží nevyužité ve skříni. Pokud chcete mít v šatníku každý měsíc pět nových kousků, můžete si je, namísto utrácení v módním řetězci, vybrat v klidu s nápojem v ruce na Hadrárně a za měsíc je zase poslat dál do světa,“ říká zakladatelka projektu Michaela Lysková.

Kromě oblíbených způsobů, jak se šetrně zbavovat starého šatstva, dnešní móda také ráda recykluje materiály na výrobu něčeho nového. Příkladem jsou mexické kabelky Candy Handbags. Ručně pletené tašky, kabelky a psaníčka různých barev a tvarů vznikají z obalů od sladkostí.

Sběrem něčeho tak běžného, jako je spodní prádlo, zase můžete přispět k tvorbě recyklovaného stavebního materiálu. Nejedna módní značka dělá čas od času na svých pobočkách sbírky starých podprsenek, ze kterých dále vznikají třeba izolační materiály nebo panely, které absorbují hluk. Stačí sledovat akce oblíbených obchodních řetězců.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento poslední týden roku 2024 přináší do života Beranů příležitost k reflexi a plánování budoucnosti. Hvězdy naznačují, že je ideální čas zamyslet se nad úspěchy a poučeními z uplynulého roku. Můžete pocítit touhu zásadněji změ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
21 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat