To, co učí buddhismus a mnoho dalších duchovních nauk už tisíce let, teď vědci objevují jako velké know-how jak být šťastný. Kupříkladu psychologové z University College London přišli se zjištěním, že pokud chce být člověk šťastný, neměl by toho moc očekávat. Prokázali to experimentálně. Skromnost a pokora známá praktikujícím buddhismus, hinduismus nebo upřímné křesťanství, byly zdrojem štěstí před stovkami či tisícovkami let. A jsou i dnes.
„Den za dnem jdoucí duševní pohoda neodráží to, jak dobře jdou věci v životě člověka, ale zda se dějí lépe, než je člověk očekával. Pokles a nárůst mentálního štěstí, způsob změny naší nálady chvíle za chvílí, jsou silně ovlivněny našimi očekáváními od života,“ tvrdí profesor Robb Rutledge z University College London.
O významu skromnosti a pokory samozřejmě slýchal z různých zdrojů. A považoval je za přeceňované. Ale jako empirický vědec se profesor Rutledge rozhodl sám otestovat, zda má malé očekávání skutečně takový vliv na psychický pocit štěstí.
„Často se říká, že budete šťastnější, když omezíte svá očekávání. My jsme zjistili, že je to pravda, nízká očekávání totiž zvyšují pravděpodobnost, že výsledek bude lepší než tato očekávání a bude mít pozitivní vliv na štěstí,“ tvrdí profesor Rutledge.
Sledujte nás na sociálních sítích: