Ranní ptáče, dál doskáče. Říká jedno rčení lichotící těm, kteří se budí brzy ráno a začnou pracovat v časných hodinách. Škarohlídi, zřejmě ze skupiny tzv. sov, které si rády přispí, však dodávají, že skřivani alias ranní ptáčata více sní a dříve umřou. Jenže to není jediné negativum brzkého startu z postele. Podle vědců z Harvardovy univerzity lidé stávající brzy ráno se chovají večer neeticky a častěji podvádějí.
Výzkumem vlivu biologických hodin na etiku chování člověka se zabývala profesorka psychologie Sunita Sahu z Harvardovy univerzity. Výsledky svého bádání pak shrnula ve studii nazvané „Morálka skřivanů a sov“.
Sahová objevila výrazný vztah mezi upřímností a shodou s chronotypem člověka. Tedy tím, kdy člověk vstává a jestli je to v tolik, v kolik to vyhovuje jeho tělu podle biologického předurčení. Takže skřivani se chovají eticky spíš ráno, zatímco sovy spíš večer a v noci.
„Ráno se večerní lidé chovají naopak méně eticky než ti, kteří rádi vstávají brzy,“ tvrdí profesorka Sahu.
Etické chování je silně závislé na bdělosti a míře energie, kterou člověk má. Skřivani se nejvíce fit a plní energie cítí ráno a dopoledne. Tehdy také nejméně podvádějí a chovají se eticky. Jenže večer už jim sil výrazně ubývá. A zhoršuje se tak i jejich chování. Naopak sovy večer a v noci získávají energii a sílu a chovají se etičtěji než ráno, kdy se jim klíží zraky a nejsou schopny nabýt vědomí.
Sledujte nás na sociálních sítích: