Manželství – ačkoli se na Západě stává stále vzácnější formou soužití lidí – má výhody nejen společenské. Podle amerických zdravotníků je dobré především pro srdce a cévy. Ale nikoli ve vyšším věku, naopak působí blahodárně především na mladé lidi. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu u více než 3,5 milionu osob.
Jedinci žijící v manželství jsou méně ohroženi několika onemocněními oběhové soustavy. Nejblahodárněji pak manželství působí na zdraví cév dolních končetin. Osoby žijící v manželství trpí onemocněním periferních cév (hlavně v dolních končetinách) o devatenáct procent méně než lidé, kteří žijí single. O devět procent se sníží riziko u cerebrovaskulárního onemocnění, které může vyústit v mrtvici.
„Vztah mezi manželstvím a nižším rizikem onemocnění cév je silnější u mladých jedinců, což jsme absolutně neočekávali,“ tvrdí autor studie kardiolog Carlos Alviar z New Yorku.
Podle vědců lidé žijící v manželství lépe pečují o své zdraví, navíc se vzájemně podporují, pečují o sebe a mají lepší návyky a zdravější životní styl. Nejhorší vliv na zdraví srdce a cév mají pak rozvod a ovdovění, neboť obě události jsou značně stresující a osamělost po nich je provázena sekrecí stresovým hormonů (především kortizolu), který v dlouhodobém hledisku poškozuje oběhovou soustavu.
Sledujte nás na sociálních sítích: