Erótové, amorové či kupidové – antické varianty dohazovačů lásky – jsou mnohdy obyčejnými lidmi z masa a kostí, jimž říkáme kamarádi. Jsou to prostě osoby v našem okolí, které dva své známé dají dohromady a umožní vzplanutí nové lásky. Ačkoli milenci jsou těmi, o kom se pak uvažuje jako o nejšťastnějších, ve skutečnosti ještě šťastnější jsou právě oni lidští Erótové (řecky) či Amorové (latinsky).
Seznamování ještě před příchodem sociálních sítí nebylo tak snadné, rychlé a časově nenáročné jako dnes, míní psycholožka Lalin Aniková z Duke University, která se tématem zabývala s kolegou Michaelem Nortonem z Harvardovy univerzity.
Dříve fungovaly sociální sítě bez moderních technologií. Byli jimi přátelé, kteří seznamovali různé kamarády a známé na večírcích a podobných společenských akcích. Dnes je vše zjednodušeno Facebookem, Twitterem a dalšími sítěmi.
Ať už vyvineme větší úsilí, nebo seznámíme dva neznámé lidi na sociální síti, podle Anikové a Nortona to má zásadní vliv na náš pocit štěstí. Dohazovači to psychicky prospěje víc a cítí se dokonce lépe než ti dva, kteří se právě seznámili a padli si do oka.
Přitom také platí, že čím méně pravděpodobné by bylo, aby se nově seznámení potkali v reálném životě na ulici či v práci, tím větší radost takové seznámení přináší tomu, kdo je spojil dohromady.
„Lidé si zřejmě užívají dohazování, protože to vnímají jako projev vlídnosti, samozřejmě lidem dělá dobře, když jsou klíčovou osobností, která hrála hlavní roli v seznamování snoubenců, obchodních partnerů či jiných zásadních partnerství,“ tvrdí Aniková.
Sledujte nás na sociálních sítích: