Pokud se berou dva jedináčci, pravděpodobnost, že se rozvedou, je vysoká. S každým sourozencem, s nímž člověk v rodině vyrůstá, se totiž riziko rozvodu snižuje. Nejméně se rozvádějí lidé mající sedm sourozenců. Při vyšším počtu už se účinek nezvyšuje.
S každým sourozencem se však riziko rozvodu v dospělosti snižuje o dvě procenta. Ve srovnání s jedináčky jsou tak lidé mající sedm sourozenců ohroženi rozvodem o čtrnáct procent méně.
„Rozdíl mezi tím, jste-li jedináček nebo máte-li jen jednoho sourozence, není tak veliký, chápáno ve smyslu rizika rozvodu, ale když srovnáte jedináčky s velkými rodinami s mnoha dětmi, pak už se významný rozdíl projeví,“ tvrdí autor studie a profesor sociologie Doug Downey z Ohio State University.
„Rozdíl není v tom, jestli máte, nebo nemáte sourozence, ale jestli jich máte hodně. Mít víc sourozenců znamená více zkušeností s vycházením s druhými, to zřejmě poskytuje velkou pomoc při vycházení s partnerem a vyrovnávání se se vztahem,“ dodává spoluautorka docentka Donna Bobbitt Zeher.
Při vycházení s mnoha sourozenci člověk získá schopnosti, jak vyjednávat při negativních i pozitivních interakcích. Člověk musí zvážit úhel pohledu druhé osoby a naučit se těmi problémy projít debatou. A čím více má člověk sourozenců, tím je příležitostí více.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám nevěrný? Řešíte krizi ve vztahu? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: