Dialog je významnou funkční jednotkou vztahu a manželství. Slova při něm mají mocnou sílu, která může stejně tak inspirovat a léčit, jako zraňovat a drtit. Naučit se efektivnímu rozhovoru s partnerem často vyžaduje delší čas a umění. Kdo však tento um neovládne, většinou ve vztahu neprosperuje. A čeká ho rozchod či rozvod. Zvlášť pozor by si přitom měli lidé dávat na pravidelné používání některých slov.
Pokud se často opakují a prolínají dialogem, či se přímo stávají hlavní výplní těchto rozhovorů, pak mohou vážně poškodit kvalitu vztahu. Prvním slovem je „nikdy“. Pokud jej člověk používá pravidelně a často, dává jasně najevo beznadějnost a konečnost. Druhému tím vyjadřuje, že není dobrý a dobrým nikdy nebude, protože neexistuje naděje na změnu.
Stejně nebezpečné je užívání příslovce „vždy“. Pokud je něco „vždycky“, na co si člověk stěžuje nebo co vyžaduje, pak působí příliš přísně a počestně. Opět tím vyjadřuje partnerovi, že je ten špatný, zatímco mluvčí ten dobrý, a že se s tím nedá nic dělat. Dialog staví do roviny „vše, nebo nic“ a tvoří prostředí nechápavé, neschopné se poučit a uzdravit.
Časté používání „ale“ na začátku odpovědi či reakce zní manipulativně a v podstatě neguje vše, co bylo vysloveno. Výpověď člověk činí neplatnou a pozitivní prohlášení může rázem proměnit v negativní.
Posledním ze slov pro manželství doslova toxických je přímo substantivum rozvod. Pokud jej člověk využívá k manipulaci a vyhrožování, pak si koleduje o jediné. Rychlý rozvod.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám nevěrný? Řešíte krizi ve vztahu? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: