Svátek sv. Valentýna nemá v ČR nijak dlouhou tradici, ale – především díky vytrvalému úsilí obchodníků – poslední dobou se u nás docela zabydlel. I přesto však existuje několik poměrně logických důvodů, proč nepropadat srdíčkovému šílenství.
Jeden důvod se nabízí hned – svátek zamilovaných u nás vždy připadal na 1. květen, nikoli na 14. únor. Můžeme rovněž namítat, že se z Valentýna stala tak komerční záležitost (o to víc, že u nás nikdy neměl tradici), že se vytrácí jeho smysl. A pak je tu ještě několik dalších připomínek:
1. Svou lásku bychom měli oslavovat 365 dní
Proč svému partnerovi/své partnerce dokazovat, jak moc pro nás znamená, jen jediný den v roce? Proč si dávat drobné dárečky, trávit večer romantickou večeří a zamilovaně na sebe koukat jen 14. února? Pokud jste opravdu našli svou životní lásku, oslavujte ji celý rok!
2. Zrovna byly Vánoce…
Měsíc a půl po Vánocích máte vymýšlet další dárek (a utrácet za něj poslední zbytky peněz), vybírat přání a připravovat večeři… Navíc právě dárky, které obchodníci nabízejí k Valentýnu, se utápějí v záplavě klišé – srdíčka, plyšáci, bonboniéry, kytice růží… Upřímně, jaké využití takové dárky mají? Růže uvadnou, na plyšáky se bude snášet prach, po té spoustě čokolády vám bude tak akorát špatně (a to nemluvíme o těch milionech kalorií). Ruku na srdce – opravdu je utrácení za takovéto věci jediným možným důkazem lásky?
3. Drtivá většina přáníček je příšerná
Pokud se rozhodnete připojit k dárku i nějaké valentýnské přáníčko, nejprve si ho pořádně prohlédněte. Protože když jsme označili jako klišé dárečky, jež nám obchodníci ke 14. únoru nabízejí, pak rozhodně v této souvislosti nemůžeme opomenout právě ona přání. Proč? Tak předně jsou všechna buď červená, nebo růžová. Je na nich záplava srdíček, medvídků, kytiček… A přečetli jste si někdy opravdu pořádně jejich text? Upřímně, že se něco rýmuje, ještě neznamená, že je to opravdu duchaplné. Není… Zkuste třeba vyrobit vlastní přání.
4. Restaurace jsou přeplněné
K Valentýnu patří i romantická večeře v nějaké příjemné restauraci. Spousta podniků nabízí speciální valentýnská menu, investuje do valentýnské výzdoby, má speciální akce… A drtivá většina z nich je až po strop narvaná. Intimní večeře ve dvou? Zapomeňte. Navíc pokud si stůl nerezervujete tak týden předem, nemáte šanci ho sehnat.
5. Ne všichni jsou zamilovaní
Ať už si o svátku sv. Valentýna myslíte, co chcete, jedno je jisté – pro některé lidi není nikterak radostným dnem (podobně jako onen zmiňovaný 1. máj). Lidé, kteří právě prožili zklamání ve vztahu, či nedobrovolní singles pravděpodobně upadnou ze všech těch příprav, výzdoby v obchodech a především z pohledů na zamilované dvojice do ještě větší deprese.
Sledujte nás na sociálních sítích: