Profesor Paul Dolan z London School of Economics zná recept na štěstí. Prý stačí vypnout iPhone či jiný chytrý telefon a věnovat se svým přátelům a rodině. Lidé dnes tráví více času v aplikacích a na internetu, který si v mobilu a tabletu nosí všude s sebou. Štěstí ale tvoří obyčejné chvíle trávené s nejbližšími.
„Pozornost dnešních lidí je neustále odváděna od jejich nejbližších a drahých a zahlcována moderními technologiemi,“ varuje profesor Dolan. Podle něj však hrozí většině lidí závislých na iPhonech a chytrých telefonech vážná psychická onemocnění.
Mezi nové choroby související s používáním chytrých telefonů patří kupříkladu syndrom fantomových vibrací. Člověk má pocit, že ucítil vibrovat telefon v kapse a že mu přišla zpráva či upozornění aplikace. Ale nepřišla. Při vážné formě syndromu má ten pocit každou chvíli a neustále kontroluje telefon a není schopen věnovat se okolí.
„Naše pozornost je neustále rozrušována a tohle rozrušování nás stojí mnoho! Když se věnujete nějakým úkolům, vyžaduje to pozornost. Pokud věnujete pozornost tomu, co děláte a s kým jste a vypnete svůj mobil a užíváte si čas s přáteli, je to pro vaši psychiku mnohem zdravější, než když neustále kontrolujete mobil a emaily,“ tvrdí profesor Dolan.
Sám sestavil několik metod, jak užívání mobilů omezit. Kupříkladu u večeře musejí všichni sedící odložit vypnutý mobil na společnou hromadu a věnovat se jídlu a ostatním. To samé lze dělat v hospodě u piva či při večerní konverzaci v obýváku.
Podle profesora Dolana trpí užíváním chytrých telefonů také manželství. Dvojice nejsou schopny spolu komunikovat a o společně trávený čas se ochuzují tím, že ho věnují mobilům, tabletům a dalším technologiím. Manželství takového páru posedlého technologiemi pak podle něj končí v průměru už za tři roky.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám nevěrný? Řešíte krizi ve vztahu? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: