Záleží na velikosti, nebo nezáleží? To je otázka, na niž se těžko odpovídá jednoznačně. Především jde o to, kdo se ptá, na co se ptá a proč se ptá. Dotazuje-li se však na to, zda je velikost penisu důležitá pro úspěšnost reprodukce, pak lze odpovědět, že ano. Potvrzuje to studie vědců ze Skotska. Tedy že s kratším penisem je úspěšnost nižší. Pánové s menším pyjem se však mohou uklidnit. Týká se to totiž brouků.
Vědci ze St. Andrews sledovali úspěšnost reprodukce v závislosti na délce penisu u jednoho druhu ploštic. Vybraný druh hmyzu má penis dlouhý sedm milimetrů, což představuje sedmdesát procent délky jeho těla. Skotští zoologové několika samečkům pohlavní orgán zkrátili a sledovali pak, jak budou v této nevýhodě úspěšní při reprodukci. A výsledky hovoří jasně. Čím kratší penis, tím nižší úspěšnost reprodukce.
U většiny druhů živočichů by zkrácení penisu mělo katastrofální důsledky. U savců je něco takového nemyslitelné. Jedinec by zřejmě vykrvácel, a i kdyby ne, penis by byl nenávratně poškozen a nefunkční.
Penis vybraného druhu ploštic je však bez nervů, svalů a cév. Takže jeho odstřižení samce příliš nepoznamená. Navíc je penis výrazně delší než pohlavní cesty samic. Proč? To se neví. Ale jedno je teď jisté, po zkrácení nadměrně vyvinutého penisu dojde k snížení úspěšnosti při oplození.
„U ploštic (Heteroptera) jsou extrémně dlouhé pohlavní orgány běžné,“ tvrdí autoři z Univerzity v St. Andrews.
Sledujte nás na sociálních sítích: