Evoluce v člověku příliš silně zakotvila jisté zákony pohlavní přitažlivosti. A tak dnes muži v naprosté většině koukají po mladších ženách. A platí to do konce jejich života. S rostoucím věkem muže však roste také věkové rozpětí sexuálně atraktivních partnerek. Jinými slovy muži senioři mají rádi i ženy seniorky, ale musejí být stále mladší než oni.
V lidské populaci jsou spousty párů, v nichž je žena starší než muž, ale jsou to výjimky. Procentuálně jich je málo. A tak sociální psychology dlouhodobě zajímá, proč muži dávají přednost mladším ženám. Vysvětlení na to má spíš biologie a evoluční psychologie. Mladší ženy jsou zdravější a plodnější, takže sexuálně přitažlivější pro muže, v nichž rozmnožovací touha samce třímá do konce života.
Nicméně, starší muži rozšiřují věkové spektrum, v němž jsou ochotni nacházet své partnerky. Šedesátiletý muž stále kouká po dvacetileté dívce, ale protože už sám není schopen čelit těžké konkurenci mladých soků, kteří ho převyšují v atraktivitě – především fyzické – jen zřídka má úspěch. Proto se jeho spektrum zvyšuje a posouvá blízko jeho věku, stále však končí o několik let níže, než je jeho vlastní věk.
„Přírodní výběr zřejmě vytvořil v mužích sexuální strategie, které zahrnují zvláštní zájem o vysoce plodné, mladé ženy. Ale protože ženy v mnoha případech jsou velmi vybíravé samy – s ohledem na sexuální partnery – většina mužů by nenašla sexuální partnerku, pokud by jejich motivace nezahrnovala širší spektrum žen. Lidé mají tendenci udržovat dlouhodobé sexuální vztahy a to by nebylo možné, pokud by se všichni muži zajímali jen o mladé ženy,“ tvrdí autoři z Univerzity Åbo Akademi ve finském Turku.
Pozor na věkovou propast
Každý ovšem jistě zná ve svém okolí trvalý a mnohaletý vztah, v němž jsou partneři od sebe výrazně věkově vzdáleni. Nakonec celebrity v posledních letech z velkého věkového rozdílu činí trend. Jenže z hlediska psychologie člověka to není nejrozumnější. Dvojice, v níž je mezi partnery rozdíl více než pětiletý, mají totiž menší šanci vydržet spolu po celý život.
Riziko rozchodu je u partnerů s věkovým rozdílem pět a více let o pětinu vyšší než u těch, kteří jsou přiměřeného věku. A platí také, že muž by měl být o pár měsíců či let starší než žena. U partnerů, kteří jsou od sebe věkově vzdáleni o více než deset let, je riziko rozchodu o čtyřicet procent vyšší.
„Riziko rozchodu u partnerů, které dělí od sebe dvacet a více let, je o pětadevadesát procent vyšší,“ tvrdí psychologové z Emory University v Georgii.
Riziko rozvodu u partnerů stejného věku je jen tříprocentní, pokud je věk jediným rizikovým faktorem.
Sledujte nás na sociálních sítích: