Internet. Dnes si už život bez něj nedovedeme představit. Nejen, že je zdrojem informací, zábavy a komunikace, ale může nám ušetřit i spoustu času a peněz. Pokud však dodržujete zásady bezpečného nakupování. Poradíme vám, jak se nenechat napálit, aby vám nezůstaly jen oči pro pláč.
Rady pro bezpečné nakupování na internetu
1. Reference
Pokud nenakupujete na internetu často, doporučujeme ve vašem okolí získat reference. Jedná-li se o méně známý obchod, zkuste jeho název vložit do vyhledávače – můžete získat informace od nakupujících nebo jejich zkušenosti . Pokud nakupujete na serveru od konkrétních uživatelů, nejdříve si přečtěte jejich hodnocení. Pokud převažují ta negativní, je pravděpodobné, že se obchod neobejde bez komplikací. Raději si vyberte jiného prodejce.
Někteří prodejci se tváří jako komerční, ale ve skutečnosti jimi nejsou. Vždy si proto zjistěte, zda má prodejce veškeré náležitosti komerčního prodejce (adresu, IČO, podmínky prodeje…) jen jak budete mít právo na reklamaci či vrácení zboží do 14 dní bez udání důvodu.
2. Informace na internetu
Ne všechny informace na internetu jsou pravdivé. Zvažte proto, zda zboží, které se chystáte na internetu koupit, není neobvykle levné. Je dobré si projít více internetových obchodů a vše porovnat.
3. Kontakty
Každý internetový obchod by měl mít na sebe uvedený kontakt. Název firmy nebo jméno podnikatele, adresu a IČO subjektu. Důležitý je i uvedený telefon. Pokud tomu tak není, jděte jinam. Jinak podstupujete velké riziko.
4. Reklamace
Před nákupem zboží se zajímejte o možnost případné reklamace. Před nákupem si přečtěte obchodní a reklamační podmínky. U nákupu zboží přes internet většinou platí možnost vrátit nepoužitého zboží bez udání důvodu či závady do 14 dní.
5. Platba předem
Nedoporučujeme platbu předem u bazarového zboží. Pokud se nejedná o internetový obchod, nechávejte si zboží zaslat na dobírku. Stejně tak je dobré si internetový obchod, u něhož nakupujete poprvé, vyzkoušet a zaplatit zboží až při předání. Tuto možnost nabízejí všichni seriózní prodejci. Pokud nakupujete opakovaně a byli jste se službami prodejce spokojeni, můžete si dovolit zaplatit předem, například převodem z účtu. V tomto případě se dá i pár desítek korun ušetřit.
6. Srovnání cen
Na internetu existuje mnoho způsobů, jak porovnat cenu zboží. Zkuste některý, například Zboží.cz. Nenechte se však zlákat výhodnou cenou a vždy si nezapomeňte prověřit prodejce.
7. Fotografie zboží
Pokud má obchod nebo prodávající zboží fotografii, můžete si před prodejem ověřit, zda vám zboží vyhovuje. U soukromých prodejců je možné si vyžádat i detailní fotografie zboží. Čiňte tak však pouze v případě, pokud máte o zboží vážný zájem.
8. Aukce
Tady se dá nakoupit zboží velmi výhodně, ale také hodně prodělat. Vždy si nejdříve ujasněte, na jakou částku jste ochotni jít. Někdy se v zápalu přihazovaní dostanete výš, než byste věc koupili například v běžném obchodě. Před příhozem si rovněž prověřte aukční server a hlavně hodnocení prodejce, u něhož hodláte nakupovat. Některé servery mají hodnocení prodeje povinné.
9. Vždy si vyžádejte doklad
Někteří prodejci dávají doklad pouze na vyžádání. Ten si vždy vyžádejte a pečlivě uschovejte pro případnou reklamaci.
10. Kontrola zboží
Než zboží přeberete a případně zaplatíte, vždy si pečlivě zkontrolujte obal, v němž jste jej obdrželi. Pokud je poškozený či například promočený, zboží raději nepřebírejte a sepište s pracovníkem přepravní firmy protokol a ihned kontaktujte prodejce.
Sledujte nás na sociálních sítích: