Děti a kouření: jde to, nebo nejde dohromady? Ať už si myslíme cokoli, faktem zůstává, že jen České republice kouří čtvrtina až třetina dětí nad 11 let. Jsou to alarmující čísla, která ukazují, že děti a cigarety k sobě mají nebezpečně blízko.
Výrobci na lovu
Dítě je zranitelné a naivní – ideální terč pro zdatného lovce. Naučit dítě kouřit je pro výrobce cigaret vyloženě výhodné. Snadno a rychle totiž u něj vznikne závislost. A takový mladý kuřák má před sebou celý produktivní věk a také peníze – jak jinak než na cigarety. Na ty vždycky. Už jste někdy slyšeli kuřáka, který by si svoji závislost odpustil kvůli nedostatku financí? Zpřístupnit tabákové výrobky mládeži je samozřejmě neetické a nikdo se k tomu otevřeně nepřizná. Faktem ale zůstává, že mladý kuřák nese největší kupní potenciál.
Přechodový rituál
Dlužno dodat, že děti by to ke kouření táhlo i bez zájmu výrobců. Proč? Protože kouření není pro děti! A zde plně platí přísloví „Zakázané ovoce nejlépe chutná“. Dítě s cigaretou v ruce také ostatním ukazuje, že „už není dítě“.
Ve všech společnostech se ostatně vyskytuje tzv. přechodový rituál, který ohraničuje dětství a zahajuje dospělost. Podoby tohoto rituálu jsou nespočetné. V současné době ale nemáme význačnou příležitost, jež by přechod do dospělosti usnadnila. Maturity a promoce by snad posloužily, ale přichází příliš pozdě a nenesou obvykle dostatečně silný náboj.
Image je na nic?
Malí kuřáci, ač z našeho pohledu stále děti, se s cigaretou cítí dospěle. Marketing tabákových koncernů maluje přitažlivý obrázek svého maskota. Apeluje vybranými symboly a mladí lidé (či děti) jsou jimi osloveni. Různé značky se zaměřují na různé symboly a vlastnosti. Cigareta je silným prvkem image, k čemuž velmi přispívají všechny kouřící „celebrity“, herci, politici, hudebníci atd.
Sociální dědičnost
Dědictví není vepsáno jen v DNA, jak vědí například dědicové velkých majetků. Z rodiny si odnášíme i mnoho v genech nepopsaného – třeba zvyky. Ze zlozvyků to může být nevhodné stravování – nebo kouření. Dětí kuřáků jsou na kouření zvyklé, je to pro ně naprosto běžná součást života. O to snáz po cigaretě sáhnou, nehledě na to, že ji v domácnosti kuřáka (nebo kuřáků) mají obvykle po ruce.
Co dělat, jak děti před cigaretou ochránit?
V tom křehkém věku začínají být k radám dospělých skeptické a i dobře míněná snaha často vyvolá nečekanou reakci. Přesto s dětmi mluvme otevřeně a říkejme jim pravdu. Chovejme se k nim s úctou. A můžeme přemýšlet, jak je podpořit v jejich růstu. Zda je neposlat do světa „na zkušenou“, aby se pak vrátily jako dospělí lidé, kteří si nepotřebují kouřením dokazovat, že už nejsou dětmi.
Zdroj: www.odvykani-koureni.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: