Příliš úzkostná péče o dítě, nadměrný zájem o každý pocit a čin potomka a neustálá ochrana a snaha zasahovat do událostí kolem něj nemají žádné pozitivní účinky na vývoj lidské psychiky. Ba naopak. Jedna studie za druhou dokazují, že přílišná láska, rozmazlování, hýčkání a neustálý dohled rodičů škodí. A to dost výrazně. Podle newyorských psychologů vede k vážným psychickým potížím v dospělosti.
„Mysleli jsme si, že úzkostná péče a hýčkání můžou mít nějaké pozitivní účinky na psychiku a vývoj dítěte, ale bohužel tomu tak není,“ tvrdí autor studie Larry Nelson z Univerzity Brighama Younga.
Děti úzkostných, přehnaně starostlivých a rozmazlujících rodičů mají sníženou sebehodnotu, chovají se rizikově a častěji bývají závislí na alkoholu a drogách.
Podle Nelsona je vůbec nejhorší kombinace úzkostné a přehnané péče s nedostatkem vřelosti. To má na psychiku vyvíjejícího se člověka zhoubný vliv a zanechává to na něm doživotní následky.
„Rodiče, kteří se příliš zapojují do životů svých dětí, vše jim organizují, úzkostně se o ně starají a strachují, nedovolí jim nic rozhodnout a řešit a zasahují vždy do jejich osobních konfliktů, kteří nemají dostatek vřelosti, nejsou přístupní k rozhovoru a netráví s dětmi kvalitní čas, poškozují své potomky. Příliš mnoho hlídání a péče je prostě příliš mnoho, a je jedno, zda jsou rodiče motivováni svou velkou láskou,“ tvrdí doktor Nelson.
Sledujte nás na sociálních sítích: