Opíjení se není zdravé ani pro dospělé. Jejich mozek se však dokáže s nadměrným příjmem alkoholu vyrovnat lépe než mozek dospívajících. U nich etanol způsobuje nezvratná poškození hippokampu. Toto centrum mozku přitom hraje důležitou roli při uchovávání informací. Jeho poškození doživotně negativně ovlivní paměť a učení. Pít by však neměli ještě ani osmnáctiletí, protože jejich mozek není zralý.
„V očích zákona jste považováni za dospělé, když dosáhnete osmnácti let. Ale mozek nadále zraje a zdokonaluje se do poloviny dvacátých let. Mladí lidé by měli rozhodně vědět, že když se opíjejí během tohoto období vývoje, mohou si nezvratně poškodit mozek a schopnost učení a pamatování,“ tvrdí doktorka Mary Louise Risherová z Duke University v Severní Karolíně.
Její tým prokázal nezvratné neurologické změny v hippokampu u mladých dospělých lidí, kteří nadměrně konzumovali alkohol.
Podle vědců ze Severní Karolíny také alkohol oddaluje zrání mozku a souvisí s nedospělým chováním. Jedinci, kteří začnou pít v pubertě, mají nejen trvale poškozenou schopnost učit se, ale jejich mozek dospívá ještě později než u jedinců, kteří nepijí alkohol vůbec.
Sledujte nás na sociálních sítích: