Sezóna, v níž se narodí dítě, ovlivňuje motorický vývoj více, než se dosud soudilo. Vědci z Haify totiž prokázali, že jedinci narození v zimě se začnou dříve plazit a chodit než ti, kteří přijdou na svět v letních měsících.
Izraelští psychologové přitom při výzkumu používali škálu motoriky batolat (Alberta Infant Motor Scale), která sleduje čtyři základní stupně – ležící na břiše, ležící na zádech, sedící a stojící.
V celkovém průměru se kojenci začali plazit v jednatřicátém týdnu života. Ale u dětí v zimě to bylo v třicátém týdnu, zatímco u dětí v létě v pětatřicátém týdnu. Dětí narozených v zimě bylo ve vzorku více než dětí narozených v létě, proto celkový průměr snížily na jednatřicet týdnů. Mezi pohlavími přitom rozdíl pozorován nebyl.
Celkové skóre Albertovy škály bylo vyšší u dětí narozených v zimě. Ačkoli je zima v Izraeli relativně velmi mírná ve srovnání se zbytkem světa, ovlivnila přesto motorický vývoj kojenců, protože mezi zimou a létem je i v Izraeli veliký rozdíl.
„Roční období ovlivňuje dětské zkušenosti v mnoha ohledech včetně vrstev oblečení, příležitosti trávit čas na zemi ležící na břiše a aktivní čas v závislosti na delším či kratším dni,“ tvrdí autoři z Univerzity v Haifě.
Sledujte nás na sociálních sítích: