Když se hovoří o tikání biologických hodin, nikdo asi nemá na mysli zvuk skutečného chronometru. Jenže! Všecko je jinak. Ženské biologické hodiny mohou být silně ovlivněny právě tikáním nástěnných hodin či budíku. Vědci z Floridy prokázali, že ženy žijící v prostředí s tikajícími hodinami myslí na vdavky intenzivněji a dříve chtějí dítě. Přitom na muže tikání mechanických hodin vliv nemá.
Podle vědců z Florida State University vnitřní biologické hodiny ovládají ženy tak silně, že si s nimi spojují skutečné tikání mechanických hodin a slyšitelné odbíjení vteřin působí podvědomě a připomíná jim, že se zkracuje čas, kdy jsou plodné.
Výzkum vědců z Floridy přitom také dokazuje, že tikání mechanických hodin nemá žádný vliv na muže a jejich touhu se usadit a založit rodinu.
V jednom z experimentů ženy seděly v místnosti bez hodin či v místnosti s tikajícím budíkem. Psychologové je zpovídali s ohledem na budoucnost, rodinu a děti. Zatímco muži odpovídali vždy stejně – v místnosti s hodinami i bez hodin – ženy v místnosti s tikajícím chronometrem uváděly, že se chtějí vdát a založit rodinu dříve.
„Ženská plodnost je silně omezena věkem. Na rozdíl od mužů, kteří můžou zplodit dítě i v pokročilém věku, ženy přicházejí o schopnost počít dítě po menopauze. A nepatrná upozornění, která mohou signalizovat ubíhající čas, jako je vnímání tikajících hodin, mohou signalizovat také hrozbu pro ženský reprodukční potenciál,“ vysvětlují floridští psychologové své objevy ve vědeckém časopise Human Nature.
Sledujte nás na sociálních sítích: