Slovíčko „zdravé“ se ve spojení s potravou stalo v moderní společnosti takovým strašákem, že dokonale zprotiví chuť na daný pokrm. Především dětem. Američtí vědci varují rodiče, aby nenutili své potomky do konzumace jídel s tím, že je to přece zdravé. I pokrmy, které mají děti jinak rády, začnou odmítat ve chvíli, kdy je rodiče přesvědčují, že jim to prospěje. Ve společnosti totiž vznikla obecná stereotypní představa, že co je zdravé, je nechutné. Bohužel je tak silná, že ovlivňuje skutečné vnímání chuti jídla.
Když se tak o něčem řekne, že je to zdravé, přestane to mnohým chutnat. A u dětí to platí ještě mnohem více, zjistili psychologové z Northwestern University v Illinois.
Ti provedli experimentální výzkum s dětmi z mateřské školy. Nabídli jim mrkev a části u toho vyprávěli, jak je zdravá, a jak když jí hrdinka z dětského příběhu snědla hodně, byla pak silná a zdravá. Druhá část dětí dostala mrkev bez příběhu o zdravotních účincích této potraviny.
„Ti, kterým nebylo při podání mrkve sděleno nic o tom, jak je zdravá, jí snědli nakonec mnohem více,“ tvrdí vědci z Northwestern University v Illinois.
Podle odborníků to jasně dokazuje fakt, že už u dětí ve věku mezi třemi a pěti roky, vyvolá jídlo, o němž se dovědí, že je zdravé, pocit pocit, že musí chutnat špatně.
„Stalo se to, co jsme očekávali. Že když dětem předložíme pokrm s tím, že je pro ně dobrý, protože pak budou silnější a dosáhnou lepších výkonů při učení, čtení či počítání, budou považovat tohle jídlo za méně chutné a snědí ho méně,“ uvedl doktor Michal Maimaran z Northwestern University. Podle něj by rodiče měli zvláště u malých dětí šetřit slovy „zdravé jídlo“. Dostanou do nich ovoce a zeleniny mnohem víc.
„Rodiče, kteří mají problémy naučit své dítě jíst zdravěji, udělají lépe, když jídlo servírují a nic o něm neříkají, maximálně to, jak moc je chutné,“ míní Maimaran.
Sledujte nás na sociálních sítích: