Ačkoli ještě před dvaceti roky se pila limonáda pouze při zvláštních příležitostech, dnes nahrazuje čistou vodu v pitném režimu. Negativní vlivy této skutečnosti jsou patrné na mnoha úrovních. Krom obezity třeba také na rozvoji demence. Ta se týká ročníků pokročilého věku, ale slazené limonády vážně ohrožují mozek a především paměť také u teenagerů. Ti, kteří pijí byť jednu sklenici limonády denně, mají zhoršené mentální funkce a paměť.
„Není žádným tajemstvím, že jednoduché cukry, zvláště když jsou konzumovány v limonádách a dalších nápojích, mohou vést k narušení metabolismu. Nicméně naše důkazy odhalují, že konzumace cukrem slazených nápojů negativně ovlivňuje také schopnost mozku fungovat normálně a pamatovat si podstatné informace o našem okolí,“ tvrdí doktor Scott Kanoski z University of Southern California v Los Angeles.
Podle laboratorních výzkumů příjem jednoduchých cukrů ze slazených limonád a džusů v době dospívání vede ke zvýšenému počtu zánětů v hippokampu – mozkovém centru, které ovládá učení a paměť.
„Hipokampus je nezbytně důležitým centrem pro správnou funkci paměti,“ vysvětluje doktor Kanoski.
Podle jeho názoru by děti ani dospělí neměli pít limonády a džusy denně. Pravidelná konzumace má negativní vliv na zdraví – na postavu i mozek. A to již v dávkách od jedné sklenice denně. Džus navíc není náhradou konzumace ovoce a zeleniny.
Sledujte nás na sociálních sítích: