Komfortní přejídání je jedním z faktorů, který přispívá k obezitě dospívajících a dospělých. Jenže stresem vyvolané chování způsobující nadváhu se začíná dotýkat už dětí velmi raného věku. Podle belgických vědců bylo pozorováno komfortní přejídání u pětiletých, kteří v jídle hledají útěchu před nadměrným psychickým stresem a úzkostmi.
Komfortní přejídání souvisí s emocemi. Jakmile je člověk ve stresu a zažívá nepříjemné emoce, snaží se jich zbavit či je tlumit dobrotami. Nadbytek kalorií z tučných a sladkých jídel totiž zpustí chemickou reakci v mozku, zvláště v jeho odměnovém centru reagujícím na dopamin, takže se člověk cítí lépe. Jenže vytváří se tím začarovaný kruh a především to vede k přibývání na váze a obezitě.
Belgičtí vědci sledovali život několika stovek pěti až desetiletých dětí a jejich rodičů. Zajímali se o to, jaké stresující zážitky rodina prožívala. Také je zajímalo, co děti konzumují, kolik sladkého a jak často žadoní o dobroty.
Analýza výsledků poté potvrdila, že ty děti, které byly psychicky stresované a prožívaly často úzkosti, konzumovaly mnohem více sladkostí. „Dívky byly zvláště náchylné ke komfortnímu přejídání, pokud se ocitly v psychicky náročném období,“ tvrdí vědci z Univerzity v Gentu.
U dětí stejně jako dospělých roste při stresu hladina hormonu kortizolu v krvi. Ten má v dlouhodobém hledisku negativní vliv na buňky a tkáně, ale zvyšuje také pocit hladu a touhu přejídat se. Navíc snižuje schopnost těla reagovat na leptin, hormon nasycení, který se v žaludku vylučuje po konzumaci jídla. Mozek tak neví, kdy má dost, a chce jíst pořád.
„Rodiče a děti by měli vědět, že stres může ovlivnit emocionální přejídání, takže mohou dávat pozor na to, kdy ke stresu dochází a předcházet přejídání nezdravými potravinami. Tím předejdou nadváze a obezitě, která má vážné důsledky na zdraví. Děti by měly být také připravovány na stresující životní situace a umět požádat o pomoc, aby se neuchylovaly k přejídání a řešení stresu jídlem,“ tvrdí doktorka Nathalie Michels z Univerzity v Gentu.
Sledujte nás na sociálních sítích: