Otálet s početím dítěte není výhodné u žen ani mužů. S věkem rodičů přibývá genetických mutací v jejich DNA, a tudíž i potomek vzniknuvší z jejich vajíček a spermií má horší genetickou výbavu. Vědci z Vídně však zjistili, že potomci starších otců sice žijí déle, ale rodí se častěji fyzicky neatraktivní.
Vídeňští vědci přišli s tímto tvrzením jen pár dní poté, co americký tým prokázal, že otcům starším pětačtyřiceti let se častěji rodí děti s autismem a psychiatrickými nemocemi. S věkem roste počet mutací na spermiích, protože při každém opisu DNA při tvorbě nových spermií dochází k jistému počtu chyb.
„Každých šestnáct let věku se počet mutací zdvojnásobí. Už dříve jiné vědecké týmy spočítaly pětadvacet mutací na spermii ve dvaceti letech věku, ale ve čtyřiceti je těch mutací už pětašedesát. Ve věku kolem šestapadesáti je jich dvojnásobný počet. Účinek je velmi viditelný, někdo narozený dvaadvacetiletému otci je už o pět až deset procent atraktivnější než ti, kdo se narodí čtyřicetiletému otci,“ tvrdí antropolog Martin Fielder z Vídeňské univerzity na stránkách britského listu Sunday Times.
Podle studie publikované v časopise Nature ženy na své potomky přenesou maximálně patnáct mutací bez ohledu na to, jak jsou staré. Mutace na spermiích jsou tak častější a věk otce by neměl být podceňován.
„Nicméně děti starších otců, ačkoli jsou méně atraktivní, se ale dožívají vyššího věku než jejich vrstevníci narození mladším otcům,“ píše Daily Mail.
Sledujte nás na sociálních sítích: