Vychvalování dětí vůbec neprospívá jejich psychickému vývoji. Rodiče se často domnívají, že když dělají ze svých potomků hvězdy, zvyšují jim sebevědomí. Přitom je to přesně naopak. Žasnutí nad neuvěřitelnými schopnostmi svého dítěte, když jsou tyto schopnosti přitom zcela průměrné, je škodlivé.
Tvrdí to přední britský klinický psycholog Stephen Grosz. Autor mnoha publikací teď na stránkách listu Daily Mail varuje rodiče, aby to s vychvalováním nepřeháněli. „Ty jsi tak chytrý!“ „Ty jsi hotový umělec.“ „Ty jsi naše hvězda!“ To jsou věty, které mají zhoubný vliv na sebevědomí a ovlivňují negativně výkonnost dítěte ve škole.
Podobné vychvalování v dítěti vyvolává mylný dojem, že je skutečně výjimečné. Jenže pak ve škole v konkurenci spolužáků zjistí, že vlastně žádnou exkluzivitou není. A nedostává se mu stejného vychvalování od učitelů a spolužáků. Postupně je frustrováno a cítí tlak, že musí být lepší.
Podle Grosze tyto nebezpečné „prázdné fráze“ činí děti nešťastnými a nutí je naplňovat falešná očekávání.
„Místo toho by měli rodiče motivovat. Nikoli vychvalovat. Dávat dětem komplimenty méně často, podporovat je v činnosti a u skutečně dobrých výsledků jim pogratulovat, že se snažily na maximum a předvedly dobrou práci,“ radí profesor Grosz.
Sledujte nás na sociálních sítích: