Možná šlo vaše dítě poprvé do školky nebo do školy. Jaká onemocnění se v dětských kolektivech přenášejí nejčastěji?
Většině imunity se tělo postupně učí. Existuje mnoho nemocí, proti kterým se dětská imunita teprve musí naučit bojovat. Imunita některých dětí se učí pomaleji a výsledkem jsou často se opakující infekce.
Jaké infekce můžete očekávat?
Zánět spojivek – je extrémně nakažlivý, nejčastěji virového původu. Oči jsou zarudlé, po ránu slepené a pokryté zaschlým výtokem. Po několika málo dnech obvykle sám odezní, ale oči je nutné čistit například vatovým tamponem a kapat oční dezinfekci.
Zánět průdušek – zanícené průdušky napadené infekcí produkují hlen, který dráždí ke kašli. Často je provázený rýmou a zvýšenou teplotou. Dítě necháme v teple a v klidu, důležitý je dostatek tekutin. Opakované záněty průdušek u malých dětí mohou být spojené s alergiemi nebo astmatem.
Plané neštovice – typická svědivá vyrážka provázená horečkou potká většinu dětí. Je to dobře, protože plané neštovice prodělané až v dospělosti jsou podstatně rizikovější. Během několika dní onemocnění odezní, někdy je potřeba snižovat horečku pomocí léků.
Angína – akutní zánět krčních mandlí je nejčastěji způsoben bakteriemi (streptokok), ale může být i virového původu. Hlavní příznak je bolest v krku, kterou provází obtížné polykání, kašel, malátnost a horečka. Nutné je navštívit lékaře, který předepíše antibiotika.
Zápal plic – i když dnes, v době antibiotik, není zápal plic tak nebezpečný jako dříve, stále ještě může mít velmi těžký průběh – hlavně u starých lidí nebo nejmenších dětí. Zápal plic je provázen kašlem a horečkou a dítě upoutá na lůžko (v horším případě nemocniční) na delší dobu. Proti zápalu plic způsobenému pneumokoky je dnes možné děti očkovat.
Chřipka – toto onemocnění se velmi snadno šíří, zvláště v dětských kolektivech. Často to bývají právě děti, které infekci přinesou domů a „oblaží“ jí celou rodinu. Proto už nejmenším dětem ve školce vštěpujte pravidla hygieny a ochrany před infekcemi. Samozřejmostí by mělo být časté mytí rukou a správné používání (papírových) kapesníků.
Meningokokové onemocnění – smrtelně nebezpečná infekce způsobená bakterií Neisseria meningitidis postihuje nejčastěji kojence a náctileté děti. Šíří se běžnou kapénkovou infekcí, a pokud dítě onemocní a propuknou první příznaky, je průběh velice rychlý. Příznaky onemocnění se objevují náhle – vysoká horečka, silné bolesti hlavy a později i tečkovitá krvácení do kůže. Proti meningokokovému onemocnění můžete své dítě nechat očkovat. Očkují se již děti kolem šesti let věku, ale je to samozřejmě možné i později.
Zdroj: www.ulekare.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: