Hokejová mánie propukla naplno. Podle expertů by mohl šampionát přispět k větší oblibě hokeje u mladých sportovců a dostat tak český hokej „z krize“. Je ale tento sport pro vašeho potomka ten pravý? Jaké má šance na úspěch a jak se rodinný život bude muset malému hokejistovi přizpůsobit?
Je jasné, že pokud mluvíme o hokeji, asi to nebude sport pro malé holčičky. Jestliže ale máte doma malého raubíře, který chvíli neposedí, je plný energie a z nějaké modřiny si nedělá těžkou hlavu, pak by hokej pro něho mohl být jako stvořený. Lední hokej je u nás odjakživa jedním z nejoblíbenějších sportů. Má jasná pravidla, je vzrušující, energický a (jak jsme na letošním mistrovství mohli vidět) podporuje týmového ducha, který často hraje v utkáních klíčovou roli. Navíc, pokud se potomek pro hokej nadchne a bude dobrý, může se mu otevřít vzrušující kariéra známého sportovce. A o tom, být nový Jágr nebo Vokoun sní snad každý kluk. Jaké možnosti a šance dnes malí hokejisté maji? A na co je třeba se připravit, než přivedete svého prcka na zimní stadion?
Kdy začít?
Pokud chcete, aby sport měl opravdu smysl, je podle odborníků třeba začít s hokejem kolem pátého roku. Hokejové kluby začínají s náborem nováčků už v mateřských školách. Náplň jejich tréninků se liší podle věku. Začátečníci se zdokonalují v bruslení a hodně hrají, aby novému sportu a vůbec pohybu na ledě přišli na chuť. Cílem trenérů je naučit svěřence správnému postoji na bruslích, skluzu a obratům, děti se musí naučit i přešlapovat, zatáčet a brzdit. Větší děti školou povinné tyto dovednosti pak zdokonalují a začínají pomalu pracovat s pukem.
Opravdový závodní hokej začíná až zhruba, když je malý hokejista ve 2. či 3. třídě základní školy. Pořádají se dětské turnaje minihokeje na zmenšeném hřišti, což jsou většinou třetiny velkého kluziště. Zhruba v deseti letech se potomek dostane k prvním zápasům na „opravdovém“ velkém kluzišti. A dále pak děti postupují po jednotlivých ročnících až do 9. třídy a následně potom do mladšího a staršího dorostu.
Časově náročný koníček
Pokud to s hokejem myslíte vy i váš potomek vážně, připravte se na to, že na stadionu budete trávit opravdu hodně času. Ranní vstávání a vození dítěte na stadion, v zimě v létě, za deště i horka vydrží jen opravdu zarputilí sportovci. Obecně platí, že s postupem o každou starší věkovou kategorii se tréninková zátěž zvyšuje.
Příklad tréninkového plánu malých hokejistů: Žáci 2.– 3. třídy trénují 2– 3x týdně 1 hodinu a za sezonu sehrají 24 zápasů. Žáci 4.– 5. třídy trénují 4x týdně po 75 minutách a ročně odehrají 24 zápasů. Malí hokejisté ze 6.– 7. tříd odehrají až 36 zápasů a přátelských utkání za sezonu. Starší žáci a dorost trénují i 5x týdně a tréninková zátěž zvyšuje na 90 minut na ledě a za sezonu je čeká zhruba 36 zápasů a přátelských utkání. Připravte se tedy na to, že na další koníčky prostě nebude čas. Budete muset vynaložit mnohem více času na podporu potomka ve škole.
Neúspěch není, že se nedostane do NHL
Asi nejdůležitějším předpokladem je, že dítě sport baví a přiměřeně mu jde. Je sice pěkné, že v televizi sledujete všechny zápasy NHL a domácí ligy, ale to ještě neznamená, že se váš potomek na tento sport hodí. Maminky se zase zhlédnou v kariéře obletovaného a movitého hokejisty, který boduje v anketách sportovců roku. Nechte potomkům možnost věnovat se i kamarádům a dalším zálibám. Zdůrazněte jim, že život není pouze o sportovních vítězstvích a že jsou i jiné důležité věci v životě.
Učitelé si často stěžují, že díky bezhlavému honění se za sportovními úspěchy se zapomíná na studium a školní docházku. A pokud dítě nezíská kvalitní vzdělání a nebude na špičce dorosteneckého výběru, bude se muset začít „živit normálně“, tedy vybrat si školu a profesi. Nehledě na to, že hokej je drsná hra plná zranění a zničených kloubů, takže malý sportovec musí mít štěstí i v tom, že ho nepotká žádný vážnější úraz.
Motivace
Pokud se dítě rozhodne ukončit sportovní aktivitu, snažte se přijít na to, proč tomu tak je. Někdy to může být jen důsledkem únavy, přetrénování či zklamání z neúspěchů. Jindy mohou být příčiny v rovině osobních vztahů, konfliktů s trenérem, nedorozumění se spoluhráči. Přetrvává-li odpor k danému sportu dlouhodobě, nemá valný smysl dítě nutit, ale spíš se pokuste nalézt jinou podobnou aktivitu, která dítě zaměstná. Jinak hrozí, že dítě zanevře na sport a pohyb jako takový.
Kolik vás to bude stát?
Také počítejte s tím, že populární sport není úplně levný. Ve většině hokejových klubů se platí kurzovné formou ročních členských příspěvků, které se většinou pohybují mezi 2000 až 4000 Kč. Budete ale muset pořídit většinu hokejového vybavení, které rozhodně není levná záležitost. Ke všemu dítě v tomto období rychle roste, takže je potřeba „výstroj“ často obměňovat. A kolik tedy stojí?
• Brusle: 2000–15 000 Kč
• Ribano: 200–500 Kč
• Chrániče kolen a loktů: 1500–3000 Kč
• Suspenzor: 150–300 Kč
• Vesta: 2000–5000 Kč
• Helma: 1500–6000 Kč
• Hokejka: 800–5000 Kč
• Láhev na pití: 100–500 Kč
Hokej je rozhodně krásný a náročná sport a – jako vše co chcete dělat pořádně, musíte tomu něco obětovat. Na druhou stranu tím, že potomka „zaměstnáte“, nebude mít čas a chuť na nejrůznější pochybné partičky a může tak předejít mnoha nebezpečím. Pokud bude sport brát vážně, brzy si uvědomí, že drogy, kouření i alkohol mu snižují šanci na úspěch a bude se snažit o svou kondici pečovat. A i když z něj nebude hvězda NHL, naučí se při ledním hokeji mnoho dovedností, které ocení i v běžném životě.
Sledujte nás na sociálních sítích: