Tělesné tresty. Není snad kontroverznějšího tématu ve výchově dětí. Mají své zastánce i odpůrce. Ať už patříte ke kterékoli z těchto skupin, my vám nabídneme 5 důvodů, proč se tělesným trestům při výchově vyhýbat.
1. Co říkají instinkty?
Upřímně řečeno, co je posláním každého rodiče? Chránit své děti, poskytnout jim bezpečí a zabránit komukoli, aby je zranil – duševně i tělesně. A jak se to spojuje s touhou jim ve vzteku ublížit? Nijak zvlášť.
2. Odborníci mají jasno
Nejen psychologové a pedagogové, ale také lékaři a jejich odborné společnosti (včetně mezinárodních) se k tělesným trestům ve výchově dítěte staví přinejmenším velmi rezervovaně, většinou i odmítavě. A oni vědí, o čem mluví.
3. Násilí není řešením konfliktu
Že byste se pod takové tvrzení klidně podepsali? Pak neřešte konflikty se svým dítětem tím, že je uhodíte. Ukazujete mu totiž poměrně nezdravý způsob reakce na to, že s vámi někdo nesouhlasí.
4. Motivace může být i pozitivní
Myslíte, že vštípit dítěti dobré vychování jde jen s pomocí restrikcí a trestů? Kdepak! Můžete dítě motivovat, aby se chovalo podle vašich představ, i tím, že jej budete podporovat v dobrém chování a odměňovat je (nemyslíme jen materiálně).
5. Jsou to vaše emoce
Dítě rodič obvykle uhodí ze vzteku, strachu, hněvu nebo pod vlivem podobných emocí. Ale upřímně – je to reakce hodna dospělého? Zvládat své pocity je úkol, který bychom si měli vytyčit a snažit se jej naplnit. Dítě s tím nemá nic společného.
Sledujte nás na sociálních sítích: