Proč jsou prarodiče dokonalými babičkami a dědečky skvěle pečujícími o svá vnoučata a vydrží se starat o děti svých dětí i ve vysokém věku? Můžou za to geny. Tedy genetikové z Kalifornie objevili sekvence DNA, které člověka programují k dlouhověkosti a schopnosti starat se o vnoučata i ve stáří.
Tyto geny zajišťují přežití prarodičů, kteří tak můžou pomáhat s výchovou vnoučat, předávat jim zkušenosti a svou moudrost. Chrání jedince před demencí a chorobami srdce a umožňují mu dožít se vysokého věku. Tyto geny přitom u jiných primátů chybějí.
„Tyto geny se zřejmě v evoluci osvědčily proto, aby uchovaly cenné a moudré babičky a dědečky pro další generace,“ míní doktor Pascal Gagneux z University of California v San Diegu.
„Neočekávali jsme, že objevíme geny, které se v lidech vyvinuly proto, aby je ve stáří chránily před demencí,“ dodal profesor Ajit Varki, který na výzkumu spolupracoval.
Kupříkladu ve srovnání s šimpanzi mají lidé mnohem více určitých alel genu CD33, které je chrání před rychlým stárnutím a degradací ve vyšším věku.
„Když starší lidé podlehnou demenci, společnost nejenže ztratí důležitý zdroj moudrosti, nasbírané vědomosti a kulturu, ale starší lidé i s mírnou poruchou myšlení a paměti ve vlivné pozici můžou uškodit společnosti tím, že činí nevhodná rozhodnutí,“ vysvětluje funkci genů doktor Gagneux.
Sledujte nás na sociálních sítích: