Mluvit, nebo nemluvit na domácí mazlíčky. Odborníci mají jasno

Vlastníte nějakého domácího mazlíčka, se kterým si povídáte stejně, jako s jinými členy domácnosti, až si občas připadáte hloupě, když si uvědomíte, že vám přece nemohou rozumět? Opak je pravdou. A ten, kdo s nimi nemluví, by měl co nejdříve začít.

Pevnější vztahy a učenlivost

Američtí vědci po několik měsíců sledovali pár desítek domácích mazlíčků, se kterými jejich majitelé často hovořili, jako by se bavili s někým blízkým svého druhu. Zjistili, že v porovnání se zvířaty, se kterými doma nemluví, jsou o poznání pozornější, poslušnější a mají se svými majiteli mnohem hlubší vztah. Největší reakce zaznamenali u psů, koček a exotických papoušků.

Zejména pejsci, ke kterým jejich majitelé promlouvali alespoň 4 hodiny týdně, vykazovali mnohem menší napětí, méně se lekali nečekaných ruchů a pravidelná komunikace podporovala i jejich soustředění na člověka, což se ukázalo být velice přínosné z hlediska učenlivosti. Reakce na povely byla mnohem rychlejší a nové příkazy se učili mnohem snáze, než ti, se kterými se doma nemluví.

U koček a papoušků zaznamenali vědci především zájem o osobu, která se o ně stará. Přestože se nejedná o příliš kontaktní tvory, zvířata samotná vyhledávala přítomnost člověka a často je při jejich monolozích následovala z místnosti do místnosti.

Psychika člověka

Nejen na zvířata má mluvení pozitivní vliv. Účinek je také opačný. Především lidé, kteří například ovdoví nebo žijí sami, se na svá zvířata více upínají a od toho se také odvíjí jejich chování k nim. Péče o jejich mazlíčky by se dala přirovnat k péči o dítě. Stejně tak, jako učíte batole chodit a mluvit, učí i oni svá zvířata správným návykům a k tomu samozřejmě patří i komunikace.

Osamělým lidem pomáhá komunikace s domácím mazlíčkem zachovat psychickou pohodu. Méně je postihují deprese, nepropadají smutku, jsou vyrovnanější a v lepší náladě. Jde v podstatě o druh zvířecí terapie, která má na člověka prokazatelné účinky.

Skutečně nám rozumějí?

Kynologové se většinou shodují, že polidšťování zvířat, zejména psů, jim v podstatě škodí. Pes by měl zaujmout submisivní roli a vyčkávat na jasné povely pána. Psi „rozmazlení“ mluvením, hlazením a vůbec přehnaně náklonným chováním, na které jsme zvyklí mezi lidmi, často prý zapomínají kde je jejich místo a začínají člověka vnímat jako rovnocenného soupeře, se kterým je nutné bojovat o vyšší pozici. Poté může dojít i k napadení vlastního pána.

Zvěrolékaři jsou však opačného názoru. Ti svorně tvrdí, že zvířata patřící lidem, kteří je nadevše milují se vší péčí a mazlením, jsou šťastnější, veselejší a mnohem přítulnější.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V tomto týdnu můžete cítit, že se věci kolem vás zrychlují. Práce i osobní projekty mohou nabrat na intenzitě, což vás může přivést k nečekaným výzvám. Vaše schopnost rychle reagovat na změny vám však pomůže vypořádat se se vším... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat