Motivovat děti, aby se zapojily do domácích prací, je poměrně složitý úkol. Ale je to potřeba. Jednak nezůstanete na všechno sama a jednak se naučí, že talíř k obědu se neumyje jen tak sám od sebe a čistá podlaha není v bytě „od přírody“.
Zkuste sestavit seznam povinností, které bude muset dítě v domácnosti vychovávat. Tady máte pár tipů.
1. Berte v úvahu věk a schopnosti dítěte
Buďte realisty. Jen proto, že se chcete vyhnout například utírání nádobí, není moudré svěřit tento úkol šestiletému dítěti, kterému navíc padá z rukou v podstatě cokoli, na co sáhne. Mějte na paměti, že dítě může vykonávat jen velmi lehké domácí práce. Zkuste zvážit i záliby svých dětí – jestliže tráví váš potomek polovinu času na zahradě, zkuste mu najít nějakou malou práci tam.
2. Na nikoho nezapomeňte
Zeptejte se všech členů rodiny, jakou práci by chtěli v domácnosti vykonávat. Předejdete tak situacím, kdy přidělíte jednomu dítěti práci, jež ho zrovna strašně nebaví, zatímco to druhé by ji vykonávalo docela rádo. Navíc když si dítě práci samo vybere, bude ji vykonávat ochotněji.
3. Buďte kreativní
Seznam s úkoly vyvěste na nějaké viditelné místo. Aby nepůsobil tak stroze, doplňte ho barvami a obrázky.
4. Na nikoho nezapomeňte
Snažte se být při udělování povinností spravedliví. Pokud by jedno dítě mělo pocit (a to pravděpodobně bude, takže si připravte vysvětlení), že pracuje mnohem víc než jeho sourozenec, může to narušit jejich vzájemné vztahy.
Mimochodem, i tatínkové by měli být do domácích prací zapojeni (v dnešní době snad už většina je). Když už nic jiného, musejí jít příkladem.
5. Zvažte systém odměn
Důvod, že „je to potřeba udělat“ dítě zas až tak nemotivuje. Zkuste proto zvážit, zda by nepomohl nějaký systém odměn za dobře odvedenou práci. Obecně nejsou dobrým nápadem peníze, za domácí práce se přece plat nedostává. Můžete ale děti motivovat například tím, že budou-li celý týden hezky plnit svoje úkoly, dovolíte jim o víkendu delší čas u televize, nebo je vezmete třeba do lanového centra.
Sledujte nás na sociálních sítích: