Kocháte se po úklidu pohledem na lesknoucí byt? Čistota ale není vše. Pokud vás po úklidu trápí kašel, pálí pokožka a máte na ní červené pupínky, asi jste použila agresivní čisticí prostředky. Jak šetřit při úklidu své zdraví?
Zkuste to ekologicky
Bakterie a viry jsou pro mnoho lidí nepřítelem číslo jedna. Nejsou vidět, a proto používáte agresivní prostředky a ještě ve větší míře, než by bylo potřeba, abyste si byly jisté, že jsou pryč. Ne všechny bakterie jsou ale škodlivé, některé dokonce váš organismus pro správné fungování nezbytně potřebuje.
Z televize se na vás valí reklamy, na všechny možné přípravky, díky kterým bude vaše domácnost téměř bez jediné bakterie či viru. Sterilní prostředí a agresivní prostředky se však časem odrazí na zdraví. Alergie a ekzém na sebe nenechají dlouho čekat. Proto vám poradíme, jak uklízet efektivně, ale také zdravě.
Co dům dal
Nábytek efektivně omyjete a zároveň šetrně naleštíte, pokud smícháte s vodou jednu lžíci olivového oleje a dva dcl octa. Na okna vyzkoušejte vodu s citronovou šťávou. Pokud nemáte citron, můžete jej nahradit octem, ten je totiž nejuniverzálnějším ekologickým čistidlem, který váš příbytek zbaví nežádoucích pachů a bakterií.
Octem tak můžete umývat dlažbu, kachlíčky, a dokonce i nádobí. Skvělým pomocníkem je i na odstranění vodního kamene například v pračce či rychlovarné konvici.
Tipy redaktorek
Redaktorka Zorka, rubriky zdraví a životní styl
Na kuchyňskou linku používám zásadně jen neředěný ocet, protože jde o přírodní desinfekci, která ale v případě kontaktu s jídlem nezpůsobí žádné škody. Pravdou je, že místnost chvilku poté trochu zapáchá, ale to se dá vyvětrat.
|
Redaktorka Pavla, rubriky Zábava, Zajímavosti
Snažím se uklízet jen viditelné nečistoty. Razím heslo, že co mě nezabije, to mě posílí. Desinfekce používám ty, které se standardně prodávají v hypermarketech.
|
Praní
Praní je kapitola sama pro sebe. Pokud chcete prát opravdu ekologicky, zkuste tzv. mýdlový ořech. Jsou to vlastně skořápky z ořechu asijského. Jeden kilogram by měl 4členné rodině vydržet až rok, při praní 2–4krát týdně. K dostání jsou ve větších Bio obchodech.
TIP Bety: Mýdlové ořechy na praní si můžete objednat i přes internet.
Přírodní vůně
Pokud jste zvyklé používat na WC osvěžovače vzduchu či vonné spreje, zkuste raději zvolit přírodu. Stačí trochu sušené pomerančové kůry, květy levandule či vonné esence. A toaleta bude vonět i bez chemie.
Zkuste kompromis
Pokud těmto přírodním preparátům a babským radám nedůvěřujete, zkuste kompromis. Prací a čistící prostředky nekupujte v sítích drogerie, ale v bioprodejnách. Tyto přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí, ale používají se jako ty klasické, na které jste zvyklá. Uděláte tím nejen něco pro své zdraví, ale také pro přírodu.
Jak zatočit s prachem
Na utírání prachu nepotřebujete žádné chemické prostředky ani spreje, stačí jen navlhčená mikrofázová utěrka.
Jak samy vidíte, uklízet lze šetrně ke svému zdraví i životnímu prostředí. Váš byt bude vonět čistotou, lesknout se a zároveň bude bez alergenů. Nenechte se vláčet reklamou a spoléhejte se na svůj zdravý úsudek. Stačí jen chtít.
Zdroj: wanda.sk
Sledujte nás na sociálních sítích: