Proč jsou osamělí lidé častěji obézní? Na tuto otázku odpověděli psychologové z Ohia v experimentálním výzkumu. Zjistili totiž, že lidé zažívající sociální izolaci a osamělost se nejen více přejídají, ale do jejich těla se vylučuje dříve po jídle větší množství hormonu hladu.
Ghrelin je hormonální látka, která mozku říká, že je tělo hladové a potřebuje jíst. Působení tohoto hormonu pak vyvolává nejen pocit hladu, ale také chování k jeho ukojení – konzumaci.
Psychologové z Ohio State University sledovali dvaačtyřicet žen. Nechali je hladovět, po hladovce jim dopřáli vydatnou snídani a během celého sledování zkoumali jejich krevní vzorky na obsah glukózy a ghrelinu. Ženy také podstoupily několik psychologických testů.
Z výsledků je zřejmé, že ty sledované osoby, které v testech vyšly jako nejosamělejší, měly v krvi nejvyšší hladinu ghrelinu. A do organismu se vyloučil také mnohem dříve po konzumaci vydatné snídaně než u žen, které se osaměle necítí.
„Potřeba společenských kontaktů je pro člověka nezbytná. S tím souvisí to, že se lidé cítí hladověji, když jsou sociálně izolováni. Způsobuje to fakt, že se jim do těla vylučuje více ghrelinu a po konzumaci vydatného jídla se cítí méně nasyceni,“ tvrdí autoři z Ohia.
Sledujte nás na sociálních sítích: