Ačkoli to na první pohled nevypadá, počet podvyživených lidí na Západě je otřesně vysoký. A nejsou to ti, kteří dlouhodobě hladovějí, ale především obézní jedinci. Cpou se totiž velmi nekvalitními, energeticky sice bohatými, ale jinak na živiny zcela chudými potravinami. Kvůli tomu mají nadváhu či obezitu, ale jejich tělu chybí – mnohdy kriticky – významné živiny.
„Strava plná pizzy, hranolků, brambůrek, těstovin, rýže, sušenek a koláčů je sice velmi bohatá na energii, ale obsahuje minimum živin,“ varuje doktorka Sally Nortonová z University of Bristol. Sama jako chiruržka trávicího traktu řeší často podvázání žaludku u morbidně obézních. Vyšetření takových pacientů většinou odhalí, že dotyčným chybí celá řada pro život nezbytných živin, že jsou podvyživení. Proto v rámci Spojeného království podporuje kampaň informující lidi s nadváhou, že jim chybí nezbytné živiny.
„Farmaceutické společnosti nám nutí prodej drahých léků, které léčí jen symptomy, nikoli příčinu choroby,“ varuje Nortonová, podle níž má být hlavním lékem zdravá, vyvážená a plnohodnotná strava.
„Jako lékařku mě nikdy nepřestane zarážet, jak málo věnujeme výuce dobré a rozumné výživě a jak málo klademe důraz na roli, kterou potraviny a jídlo hrají v prevenci a léčbě onemocnění v západní medicíně,“ tvrdí doktorka Nortonová z Bristolu.
Podle ní kritika patří především nemocnicím, které samy dávají pacientům otřesné jídlo. Avšak místo toho do nich tlačí prášky farmaceutického byznysu, jimiž se léčí diabetes typu 2, vysoký cholesterol, onemocnění srdce a jiné potíže související s nesprávnou výživou.
„Hippokrates, otec medicíny, měl takovou pravdu, když před dvěma tisíci roků tvrdil, udělejte z jídla lék,“ dodává v rozhovoru pro Daily Mail doktorka Nortonová.
Podle lékařských výzkumů jen každý desátý člověk na Západě jí denně dostatek vlákniny, jen pět procent přijímá dostatek draslíku (z potravy, nikoli z tablet!). Většina lidí také nepřijímá denně dost vitaminů A, C a D, vápníku, železa a dalších prvků. A mnozí to řeší tabletami z lékárny, kterými si však při dlouhodobém užívání spíš škodí.
Sledujte nás na sociálních sítích: