Pravidelné pojídání grepů, pití šťávy z těchto citrusových plodů či konzumace přípravků s výtažky z grepu můžou přispět k omezení vstřebávání tuků do těla. A to i tehdy, když člověk konzumuje velmi tučný pokrm. Podle kalifornských lékařů látky obsažené v grapefruitové šťávě snižují vstřebávání tuků ve střevech a zlepšují metabolismus cukrů, takže jsou prevencí diabetu typu dvě.
„Neustále na nás útočí různé podvody týkající se výživy. Ale tyto výsledky, založené na hlídaných experimentech, si právem vynucují další studium možných účinků grepové šťávy na lidské zdraví,“ uvedl profesor Joseph Napoli z University of California v Berkeley.
Pití grapefruitové šťávy a konzumace těchto citrusových plodů nejsou ničím novým. Jsou součástí hollywoodské diety ze třicátých let minulého století. Dnes jí fandí třeba Kylie Minogue. Spočívá v tom, že člověk zařadí dužninu či čerstvě vylisovanou šťávu z plodů do svého jídelníčku několikrát denně s každým velkým jídlem. Látky obsažené v grepech totiž snižují vstřebávání tuků do těla a zlepšují metabolismus cukrů.
Tým profesora Napoliho živil skupinu myší tučnými pokrmy po tři měsíce, ty, jimž podával ke krmivu grapefruitovou šťávu, přibraly o pětinu méně než ti hlodavci, kteří dostávali stejnou potravu bez džusu. Jedinci konzumující grepy však měli také nižší hladinu cukru v krvi a lepší hodnoty inzulínu.
„Ve skutečnosti grapefruitová šťáva snižovala hodnotu inzulínu tak dobře jako běžně užívaný lék metformin,“ tvrdí profesor Napoli.
Sledujte nás na sociálních sítích: