Proč někdo kávu téměř nemusí a jiný si bez ní nedokáže představit žádnou část dne? Proč někomu stačí šálek denně, ale jiní musejí vypít hrníčků pět a ještě nemají dost? A proč někdo po kávě usne, zatímco jiný nesmí vypít kávu po obědě, aby byl večer schopen usnout? Na všechny tyto otázky odpovídají odborníci z Harvardovy univerzity jednoduše. Můžou za to různé geny.
Dědičná výbava má zásadní vliv na to, jak si kávu vychutnáváme a užíváme, jaký má vliv na naše tělo a kolik jí vypijeme, i jak snadno odbouráváme kofein či se na něm stáváme závislými.
Skupina genů souvisejících s kofeinem tak vytváří originální kávový profil člověka. A ovlivňuje nejen to, jak a zda mu káva chutná, ale také to, jaký vliv má kofein a látky obsažené v kávě na jeho zdraví.
Doktorka Marilyn Cornelisová z Harvardovy univerzity se svým týmem v rozsáhlém genetickém výzkumu objevila celkem osm různých alel (variant genů) souvisejících s konzumací kávy. Čtyři z šesti nových variant (dvě už byly známy) ukazují přímo na geny, které se účastní metabolismu kofeinu, toho, jak ho odbouráváme, či jak moc stimuluje organismus. Dvě další z šesti nových alel přitom biologicky přímo nesouvisejí s kofeinem, ale účastní se spíš metabolismu cholesterolu a cukru.
Sledujte nás na sociálních sítích: