Údiv na tváři kardiologů a praktických lékařů vyvolávají výsledky studie vědců z New Yorku a Kansasu. Podle jejich objevů totiž škodí oběhové soustavě cukr mnohem víc než sůl. Minimálně s ohledem na krevní tlak prý nadměrná konzumace cukru škodí více než nadměrný příjem soli.
Podle prvních analýz totiž vysoká hladina cukru působí na klíčovou oblast v mozku, která ovládá srdeční tep, ten se zrychluje a zvyšuje se také krevní tlak. Přitom vědci z Francie nedávno zjistili, že vysoký příjem soli a vysoký krevní tlak spolu nesouvisejí.
„Je to cukr, nikoli sůl, co může být vlastně hlavní příčinou vysokého krevního tlaku v populaci… Vybízet konzumenty, aby se vyhnuli cukru, nikoli soli, může být lepší radou s ohledem na jídelníček a lepší strategií v omezování vysokého krevního tlaku,“ tvrdí doktor James DiNicolantonio na stránkách odborného časopisu American Journal of Cardiology.
Podle doktora DiNicolantonia vysoká hladina a pravidelný příjem cukru ovlivňují negativně hypotalamus, který zvyšuje srdeční tep a krevní tlak. Navíc při zvýšené konzumaci cukru dochází k vylučování většího množství inzulínu, hormonu, který zrychluje srdeční činnost.
Sledujte nás na sociálních sítích: