Často je to míněno jako přátelská rada či pomocná ruka, ale řečení kamarádům a blízkým, že přibírají, jsou tlustí a měli by zhubnout, má ve skutečnosti zhoubný vliv na jejich postavu. Naprostá většina z nich totiž po takovém upozornění přibere ještě více. Podle londýnských vědců lidé káraní za svou nadváhu přiberou šestkrát častěji než ti, u nichž si přátelé tohoto faktu nevšímají a nekomentují ho hanlivě.
„Lidé, které kritizujeme kvůli jejich váze, jsou vetešinou velmi přecitlivělí s ohledem na svou postavu, takže se začnou utěšovat komfortním přejídáním. Navíc jim dáme důkaz, že by se měli za svou postavu stydět, takže odmítají cvičit a rozhodně nepůjdou do posilovny,“ tvrdí autoři z University College London.
Upozorňování na obezitu a její stigmatizace jsou značně kontraproduktivní. Lidé, kteří už nadváhu mají, jsou totiž většinou psychicky již dost destabilizovaní na to, aby se dokázali postavit této „ostudě“. Místo cvičení a zdravého životního stylu se v depresi přejídají a odmítají se pohybovat.
Podle profesorky Sarah Jacksonové hrají klíčovou roli užívání správných slov a způsob, jakým s druhými o jejich nadváze hovoříme. Pokud označujeme obezitu slovy tlustý či tlusťoch a hovoříme o tom jako o něčem trapném a nechutném, pak dále snižujeme šanci, že se dotyčný vzpamatuje a začne žít zdravěji.
„Naše výsledky dokazují, že diskriminace podle váhy nepodporuje k hubnutí, naopak naznačuje, že může dokonce další přibývání na tělesné hmotnosti urychlovat,“ tvrdí profesorka Jacksonová.
Sami lékaři podle ní výrazně chybují, když obézní pacienty za jejich nadváhu kárají a hovoří s nimi jako s provinilci. K hubnutí je potřeba motivovat pozitivně a citlivě. Přibývání na váze jde ruku v ruce s psychikou a mnohdy pak obezita poukazuje na vnitřní problém duše.
Sledujte nás na sociálních sítích: