Chcete se letos vyhnout nepříjemnému nachlazení, rýmě, kašli či chřipce? Vyzkoušejte tajné recepty našich předků, které pro vás osobně otestoval a sepsal výživový specialista a kouč zdravého životního stylu Martin Škába. Přidejte si do jídelníčku kysané zelí, provoňte byt cibulí, ráno se „prokápněte“ citronem anebo si dopřejte koňakovou očistu!
1. Kysané zelí je lék
„Každý den si dejte alespoň sto až dvě stě gramů kysaného zelí, nejlépe toho bez konzervantů. Velice příznivě působí na funkci trávicího traktu, obsahuje velké množství vlákniny, mnoho cenných vitaminů, fytoživin a podporuje rozvoj „hodných“ bakterií“ v našem střevě. Kysané zelí do svého jídelníčku zařazuju ve větší míře od minimálně od září do března a jednoznačně mohu potvrdit zlepšení imunity,“ říká Martin Škába.
2. Kyselý citron pro lepší náladu
Jakmile se každý den probudíte, vypijte sklenici teplé vody (cca 3-4 dcl) s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou (stačí pár kapek). Vypijte nejdřív 1,5 dcl, pak si udělejte několik rotací trupu, několik předklonů a i třeba několik dřepů – stačí jen třeba 5 až 10. „Díky těmto pohybům a teplé vodě s citronem se zvýší peristaltika vašeho trávicího traktu a podpoříte tak vylučování. Tyto cviky je nejlepší provádět mezi pátou a sedmou hodinou ranní a mezi sedmnáctou až devatenáctou hodinou večerní, kdy tlusté střevo nejvíce pracuje,“ radí odborník.
3. Voňaví pomocníci
Naši předkové od září do jara často konzumovali mnohem více česnek a cibuli, které obsahují velké množství vitamínů a látek povzbuzujících naši imunitu. Zde je jeden vyzkoušený recept: Rozkrojte cibuli na čtvrtiny, česnek trochu namačkejte a vložte do vroucí vody. Vařte cca 3 minuty. Pak vodu slejte a nechte trochu zchladnout. Tekutinu můžete pít, při rýmě pomáhá dát si trochu vývaru do nosu, kdy se pak díky sliznicím látky dostanou velmi rychle do krevního oběhu.
4. Grepové jadérko místo antibiotik
Grepová jadérka jsou velmi silné přírodní antibiotikum, které podporuje imunitu. Největší účinek mají 60% extrakty, pomáhají likvidovat dlouhodobé záněty, plísně, viry a bakterie. Ráno na lačno stačí přidat 3 kapičky do 3 dcl vody, při nachlazení můžete opakovat i 3x denně.
5. Dýňová semínka
Každý den je vhodné velmi důkladně rozžvýkat a sníst 2 lžíce dýňových semínek. Obsahují látky, které pomáhají ničit v našem těle parazity.
6. Hřebíčkový zázrak
Pomáhá k podpoře správného fungování trávicího traktu a také ničí střevní parazity. Prospěšná je i jediná malá lžička denně.
7. Koňaková očista
„Naši předkové používali tuto metodu každého půlroku. Ráno na lačno dospělý člověk vypil 0,5 dcl kvalitního koňaku a do 5 minut pak vypil stejné množství ricínového oleje. Nejlepší je tento rituál provádět o víkendu, kdy nejste stresovaní a můžete v klidu relaxovat. Aby však byla metoda úspěšná, je třeba ji aplikovat minimálně tři dny po sobě a po deseti dnech celou proceduru ještě jednou zopakovat. Mnohem zdravější trávicí trakt však pak máte minimálně na půl roku,“ vysvětluje Martin Škába.
8. Místo pasty si dejte olej
Ráno na lačno, ještě než si vyčistíte zuby, si dejte do úst 1 lžíci extra panenského olivového oleje. Nepolykejte, jen převalujte v puse a nechejte působit 3 až 5 min. Poté olej vyplivněte. Natáhne do sebe mnoho bakterií z ústní dutiny a zaktivizuje imunitu. Nezapomeňte ale: olej nepolykejte, vždy ho vyplivněte!
9. Po ránu „kobru“
Naši přecci měli mnohem více fyzické aktivity, jejich střeva díky tomu mnohem lépe pracovala a nedocházelo k takové kumulaci toxických látek v nich. Proto doporučuji začít den několikaminutovými cviky, které zaručeně zlepší funkci střev. Patří sem ve stoje nejprve úklony trupem do stran, pak rotace trupu co nejvíce zepředu do zadu, cvik „ kobra“, kdy ležíte v kliku vzepjati na rukou a hlavu otáčíte se za svou protilehlou patou a rotace ve dřepu na obě strany. Díky těmto cvičením se zrychlí pohyb obsahu vašich střev, což je žádoucí.
10. Po sladkostech se tloustne a škodí zdraví
Poslední rada Martina Škáby je překvapivá: Pokud chcete nastartovat vaši imunitu, není vhodné jíst sladké věci ani pít sladké nápoje. Nejenom, že při trávení jednoduchých cukrů vaše tělo spotřebovává vitamíny, minerály a fytoživiny, navíc zatěžujete slinivku břišní, zvětšujete si tukovou vrstvu, „zaděláváte“ na cukrovku II. typu a podporujeme rozvoj plísní v našem těle. Dopřejte si raději ovoce.
Sledujte nás na sociálních sítích: