Syndromem dnešní doby je dělání byznysu ze všeho. Především z toho, co se zaměřuje na krásu a mládí a využívá neznalosti běžného jedince. Nejinak tomu je s drahými detoxikačními přípravky a dietami. Slibují zázračné omlazení a hubnutí, britští odborníci ale tvrdí, že jediné, co účinně vyčistí a zeštíhlí, je peněženka. Detoxikace je totiž tělu vlastní a probíhá denně. Podpořit ji stačí dostatečným příjmem tekutin a pořádným spánkem.
Nezatěžovat jednou za čas metabolismus přemírou potravinových aditiv, tuků, bílkovin a jednoduchých cukrů může detoxikaci částečně zefektivnit. Ovšem ta probíhá neustále. Kdyby k ní nedocházelo, brzy by organismus padl vyčerpáním a otravou. Odplavování a odbourávání cizorodých a škodlivých látek probíhá bez naší vůle, volním chováním ji ale můžeme podpořit. Dostatkem pohybu, pitím čisté vody a vydatným spánkem.
Detoxikační diety dnes nabízejí slavné osobnosti, farmaceutické firmy i různí léčitelé. Skutečně fungují jen některé, ale vždy, když se jedná o drahou záležitost, jedná se o placení velkých peněz za velmi málo muziky. Přínos je totiž mnohem menší, než detoxikační zázraky slibují.
„Detoxikační proces se nestane nijak účinnějším, protože užíváme detoxikační tablety, nosíme detoxikační ponožky, užíváme detoxikační zábaly, konzumujeme výtažky z kopřiv, pijeme bylinné nálevy, následujeme speciální detoxikační diety či užíváme jiné výrobky a provádíme různé rituály. Šetřete peníze, dejte si sklenici vody z kohoutku a dobře se vyspěte,“ radí odborníci z britského hnutí „Rozumné vysvětlení příběhů o chemii“.
Toxikolog Alan Boobis z Imperial College v Londýně k tomu dodává: „Tělu vlastní detoxikační systémy jsou řádně promyšlené a všestranné. Musejí být, životní prostředí, v němž jsme se vyvinuli, je značně nepřátelské.“
Klinický toxikolog John Hoskins z Londýna k tomu dodává: „Jediné, co zhubne po detoxikační dietě, je vaše peněženka.“
Sledujte nás na sociálních sítích: