Novým trendem ve stravování je rozložení jídla do dvou velkých porcí denně. Maximum jídla se konzumuje především ráno a k obědu. Tento jídelníček, ověřený řadou studií jako vhodnější pro hubnutí i diabetes typu 2, obhajují nizozemští a čeští vědci. Je prý mnohem vhodnější než stravovací režim, při němž se jí šest malých porcí během celého dne.
Mezi šestou a desátou hodinou dopolední se má podle vědců z Amsterdamu a Prahy podávat vydatná snídaně, do níž se spojí také dopolední svačina. Mezi dvanáctou a čtvrtou odpolední má pak přijít na řadu vydatný oběd o několika chodech, který nahradí zároveň odpolední svačinu a ideálně i večeři. Pokud někdo dvě jídla nezvládá, může si večer dopřát ještě zeleninový salát.
Jídelníček musí obsahovat hodně vlákniny, polysacharidy, bílkoviny a tuky. Právě vláknina zajistí pomalé vstřebávání sacharidů ve střevech, takže hladina glukózy v krvi je během dne vyvážená. To je zásadní nejen pro diabetiky, ale také při hubnutí.
Podle nizozemských vědců při časté konzumaci tučných a na sacharidy bohatých jídel několikrát denně, se zvýší hladina škodlivého cholesterolu v játrech a tuk okolo pasu. Při konzumaci dvou velkých jídel – byť tučných a obsahujících sacharidy – k tomu nedochází.
Souhlasí s tím i doktorka Hana Kahleová z diabetologického centra v pražském IKEMu. Ta testovala jídelníček sestávající ze dvou vydatných jídel – snídaně a oběda – na osobách s diabetem a na hubnoucích. Lidé konzumující dvě vydatná jídla denně (s dostatkem vlákniny) měly vyváženější hladinu glukózy v krvi a zhubly téměř jednou tolik, co jedinci, kteří dodržovali stravovací režim šesti menších porcí během dne.
„Naše výsledky naznačují, že pro pacienty s diabetem typu 2, kteří mají omezený příjem kalorií, je konzumace větší snídaně a oběda vhodnější než šest malých porcí během dne,“ uvedla doktorka Kahleová z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze v rozhovoru pro britský deník The Mail.
Sledujte nás na sociálních sítích: