Léto, prázdniny a horko. V tomto období nastávají dětem i dospělým vodní radovánky v přírodě. Je ale koupání v rybníce nebo na koupališti zdraví prospěšné?
Sledujte informace hygienika
Pokud je všude čistá, nezávadná voda, záleží jen na tom, zda vyhledáváte romantiku a samotu, nebo společnost více lidí, občerstvení a další servis. Přírodní nádrže a toky, kde je povoleno koupání, by měla sledovat hygienická služba a vydávat o nich informace.
Příroda pod dozorem
Přírodní nebo umělá koupaliště a bazény musí hlídat také provozovatel, který je pochopitelně pod kontrolou hygienické služby. Bohužel, někdy ale ani hygienický dozor kvalitu vody včas neuhlídá. Potom je dobré nejzávažnější rizika koupání znát dopředu.
Zrádná infekce
V první řadě je to riziko infekce. Pokud není voda dostatečně čištěna, ať už uměle, nebo přirozenou cestou, stává se domovem řady mikrobů.
Po koupání ve znečistěné vodě lze onemocnět například:
• průjmem
• kožní infekcí
• zánětem nosních dutin
• dalšími přenosnými nemocemi
Nebezpeční živočichové
Kromě infekce hrozí při koupání v závadné vodě ale i další rizika. V rybníce mohou být pro lidi i další živočichy nebezpečné řasy a sinice, v uměle chemicky dezinfikovaných bazénech je to především chlor a jeho sloučeniny.
Sinicová kaše
Drobné, volně se v přírodní vodě vznášející organismy nazýváme plankton. Dělíme jej na zooplankton a fytoplankton. Fytoplankton je složen z rostlinných organismů. Nejvíce jsou zastoupeny řasy a sinice. Za příznivých podmínek – většinou koncem léta – stoupají některé sinice k hladině, kde se hromadí v podobě zelené kaše. Jde o tzv. vodní květ. Po požití takto zamořené vody může dojít k otravě i úmrtí jak vodních, tak suchozemských živočichů.
Hlídejte děti
Úmrtí člověka sice popsáno nebylo, u malých dětí se ale mohou již po vypití 1–2 dl takovéto vody vyskytnout příznaky otravy – nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, při závažnější otravě i poškození jater. Pokud sinice netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom vykoupání dojde k otravě, může se ale vyskytnout toxická nebo alergická kožní reakce a zánět spojivek. Tyto reakce jsou většinou zesilovány současným sluněním.
TIP Bety: Informace o kvalitě vody najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.
Astmatici, pozor na chlor
Nesprávná dezinfekce chlorem vede v takto ošetřených bazénech ke zvýšení volného i vázaného chloru. Volného chloru naštěstí nebývá mnoho, nejvíce nebezpečné jsou sloučeniny chloru s dusíkem – chloraminy. Tyto látky dráždí a vysušují pokožku, sliznice a oči. Při dlouhodobém opakovaném koupání v takovéto vodě může dojít i k trvalému postižení plic, k rozvoji astmatu.
Činnost tak příjemná a zdraví prospěšná, jako je plavání, se může při koupání v nečisté nebo nesprávně ošetřené vodě změnit v počínání poškozující zdraví. Pokud je ale provozována ve vodě čisté, správně udržované, je jistě tělu i duši prospěšná – ostatně jako každý sport.
Zdroj: www.bez-alergie.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: