Chcete opravdu zhubnout? Zkuste vsadit na "aktivátory"!

Každý správný „dietář“ si ověřil na vlastní kůži, že zaručené recepty na získání štíhlé postavy většinou nemají smysl a už vůbec ne dlouhodobý efekt. Řešením je jedině změna jídelníčku a stravovacích návyků. Věděli jste však, že můžete hubnout, a přitom se dosyta najíst? Nový pohled na snižování váhy přináší rozdělení potravin do tří skupin. Představujeme vám aktivátory, stabilizátory a inhibitory. A právě aktivátory se při dietě jeví jako nejpříznivější.

Jídlo jako spouštěč hubnutí

Pokud vsadíte na aktivátory, nejenže nepřiberete, můžete naopak dokonce i lépe hubnout. Ještě lepší zpráva je, že pokrmy z dané skupiny si můžete bez obav dovolit i ve větším množství, takže dáte definitivní sbohem hladovění. „Aktivátory říkáme potravinám, které dietu podporují. Svou skladbou tuků, sacharidů a bílkovin tělo aktivují a dodávají mu dostatečné, nikoliv však nadbytečné množství energie, kterou organismus dokáže dokonale spotřebovat a využít ve svůj prospěch. Obsahují velké množství vody, která zvyšuje jejich objem, ale nepřidává kalorie,“ říká Gabriela Knosová, odbornice na výživu z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. Z tekutin mezi aktivátory patří čistá voda, neochucené minerální vody nebo zelený a bylinkový čaj.

Samozřejmostí je celozrnné pečivo, libové maso, ryby, nízkotučné, nikoliv však odtučněné, a polotučné zakysané mléčné výrobky, tvaroh a sýry s obsahem tuku do 40 procent tuku v sušině. Zelenina se do této kategorie řadí téměř všechna. Výborným aktivátorem jsou například rajčata, která mají jen 100 kilojoulů ve 100 gramech, saláty a zelí se pohybují od 50 do 80 kilojoulů, tam se skutečně omezovat nemusíte. Ač většina diet nekoketuje s ovocem, existují i výjimky, protože některé druhy ovoce jako aktivátory působí více než spolehlivě. „Není třeba se bát citrusových plodů, mandarinek, meruněk či jablek, kde se kilojouly pohybují kolem dvou set  na sto gramů, podobně jsou na tom jahody, maliny, jen o málo vyšší hodnotu mají borůvky. Pozor ovšem na sladkou papáju a úplnou kalorickou bombou je v tomto směru avokádo, které má 930 kilojoulů,“ upozorňuje Knosová.

Kdy se váha nezmění?

Vedle potravin, které naše tělo aktivují a přibližují nás ke štíhlejší postavě, si občas můžeme dopřát i energeticky vydatnější pokrmy, které sice přímo k hubnutí nevedou, ale naštěstí po nich ani nepřibereme. „Stabilizátory doporučujeme v malém množství, protože samy o sobě redukci nezaručí,“ upřesňuje Knosová. A kde můžete občas povolit?

K snídani si výjimečně dopřejte třeba světlé pečivo s obsahem semen nebo müsli, k svačině smetanový jogurt nebo sýrovou pomazánku, maso k obědu někdy zvolte i středně tučné, třeba hovězí, telecí, vepřové nebo husí. Mezi stabilizátory se dále řadí také luštěniny, které mají necelých 1500 kilojoulů. Stabilizátory v malém množství neuškodí, mohou být i pravidelnou součástí jídelníčku, ale určitě byste to s nimi neměli přehánět a už vůbec ne je konzumovat po celý den.

Třetí  a pro redukci nejméně vhodnou skupinu mezi potravinami tvoří inhibitory. Obsahují nadbytečné množství energie, cukrů nebo tuků. Jde o prázdné kalorie, které vás nezasytí, nebo se jedná o potraviny s vysokou energetickou denzitou. Nízký obsah vody znamená vyšší energetickou vydatnost i v malém množství,“ varuje Knosová. Kromě sladkého, tučného, slaného a smaženého byste se měli obloukem vyhnout i na první pohled nenápadným ochucovadlům. Hořčice, kečup, dresing či majonéza celkovou energetickou hodnotu jídla zvýší minimálně o 500 kilojoulů. „Do kategorie stabilizátorů a inhibitorů můžeme jídlo dostat i špatnou tepelnou úpravou. Ideální je příprava al dente, vaření, dušení, restování či zapékání, nežádoucí je naopak rozvaření nebo příliš dlouhé pečení. Nejhorší variantou je smažení nebo zahušťování, čímž pokrm znehodnotíme na inhibitor,“ doplňuje Knosová.

Aktivátory + pohyb = skutečné a dlouhodobé hubnutí

Pokud chcete opravdu zhubnout a netrápí vás jen malý špíček v oblasti břicha, je třeba kromě změny jídelníčku celkově přehodnotit celý životní styl. Samotné aktivátory v této snaze významně pomáhají, ale zapojit je nutné i pravidelný pohyb. Při redukci více nadbytečných kilogramů je opravdu důležité nastavit vyvážená a dlouhodobě udržitelná pravidla, která zaručí výsledky a současně zabrání jo-jo efektu. „Celková změna životního stylu s sebou přináší mnoho rizik, která bychom neměli podceňovat. Vždy proto doporučujeme konzultaci s odborníky. Vhodní jsou ti, kteří dokážou pomoci s individuálním nastavením jídelníčku a současně poradí s pohybovou aktivitou, která bude pro organismus znamenat vhodnou zátěž a pomůže formovat konkrétní problémové partie,“ uzavírá Gabriela Knosová.
 







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

7 Příspěvků
Poslední příspěvek 19:57
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:45
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat