Do Vánoc zbývají dva týdny. Podle britských dietologů lze zhubnout až o číslo konfekční velikosti konzumací medu. A je to prý vědecky podložené. Medová dieta je založená na tom, že si člověk před odchodem do postele – než si vyčistí zuby – dá jednu polévkovou lžíci medu. Ta nastartuje metabolismus tak, že tělo začne spalovat tuky. A - následující den nemá člověk chuť na sladké!
Autoři revoluční medové diety tvrdí, že mají o její účinnosti i vědecké důkazy. Med má tak unikátní složení, že pokud je konzumován těsně před spaním, nastartuje metabolismus ke spalování tuků. Zároveň uklidní celý metabolický systém, takže člověk nemá chuť na cukry následující den.
„Není potřeba počítat kalorie, není potřeba utrácet za drahé dietní pokrmy a nápoje, není potřeba se týrat hladovkou, a můžete tak zhubnout až tři libry (1,3 kilogramu) za týden,“ píše deník Daily Mail.
Autorem diety je specialista na výživu Mike McInnes. „Pokud nahradíte cukr během dne medem a dáte si velkou polévkovou lžíci medu do horkého nápoje před spaním, mechanismus v mozku se změní tak, že během dne zcela přestane toužit po cukru a sladkostech,“ tvrdí McInnes.
Podle něj většina dietních plánů ztroskotá na tom, že i nízkokalorické pokrmy obsahují spoustu skrytých cukrů. A v krvi je tak po celý den vysoká hladina glukózy. Tělo se s tím vyrovnává tak, že vylučuje inzulín, který odesílá krevní cukr do jater, aby tam byl přeměněn na tuk a uložen v zásobárnách na těle.
„Mnoho studií dokazuje, že pokud vypijeme čaj s medem… cukry z něj se chovají v těle úplně jinak než bílý cukr,“ tvrdí McInnes a vysvětluje, proč je med mnohem zdravější než cukr. Většina dietologů podle něj chybně umisťuje med do kategorie špatných cukrů. Vědci z Dubaje kupříkladu prokázali, že po konzumaci medu nedojde ke zvýšení krevní glukózy, ale naopak ke snížení. U bílého cukru dochází k opaku.
Po konzumaci potravy s vysokým obsahem sacharidů se zvýší hladina krevní glukózy. A tzv. gliové buňky, které vyživují neurony v mozku, reagují obranným mechanismem. Zabrání přístupu nadměrného množství glukózy k neuronům. Tělo ze slinivky vyloučí inzulín a cukry začne ukládat do tuku. Mozek se ale dostane kvůli omezení přísunu glukózy do stresu a začne se chovat hladově, nutí svého majitele k další konzumaci cukrů. Koloběh se tak opakuje a tělo tloustne. Po konzumaci medu ale k prudkému nárůstu glukózy nedojde. A to platí zvláště v noci, kdy se mozek kvůli gliovým buňkám dostává do stresu nejčastěji. Pokud si člověk dopřeje lžíci medu před usnutím, gliové buňky nereagují obranně a dodávají neuronům celou noc dostatek glukózy, mozek nezažívá stres a začne spalovat tuky.
Sledujte nás na sociálních sítích: