Chytré přístroje nám výrazně zhoršují paměť

To, že se nám zhoršuje paměť, nemusí souviset jen se stárnutím. Velkou roli hraje v poslední době také takzvaná digitální demence.

Znali jste jako děti telefonní čísla všech svých kamarádů nazpaměť? A do kanceláře svých rodičů taky? Nebo do rádia, když jste chtěli zahrát své oblíbené písničky? A ruku na srdce: Kolik telefonních čísel znáte nazpaměť dnes? Asi ani jedno, protože dnes už nemusíme vyťukávat sekvence čísel, když chceme někomu zavolat, ale stačí kliknout na jméno v telefonním seznamu ve smartphonu.

Na jednu stranu je to samozřejmě neuvěřitelně praktické, protože je to jednodušší a rychlejší. Na druhou stranu to ale také znamená, že už svůj mozek nezatěžujeme tolik jako v předdigitální éře. Nejenže si už nemusíme pamatovat telefonní čísla, ale pravděpodobně bychom si je nepamatovali tak snadno jako tehdy. A to souvisí s fenoménem zvaným digitální demence.

Co je digitální demence?

Digitální demence znamená, že díky používání chytrých zařízení jsme méně chytří my. Jsou pro nás jakousi externí pamětí. A protože už nemusíme používat naši interní paměť, ta postupně ztrácí na síle. Příliš mnoho času strávených u obrazovek také negativně ovlivňuje výkon mozku a zvyšuje tak riziko „skutečné“ demence a Alzheimerovy choroby ve stáří.

Chcete zjistit, zda také trpíte digitální demencí? Tyto varovné signály vám mohou napovědět.

Vaše krátkodobá paměť trpí

Co to právě řekla? Stává se vám, že pravidelně zapomínáte na věci, i když vám o nich ten druhý právě vyprávěl? Mohou to být jména, data nebo jiná důležitá fakta. Špatná krátkodobá paměť je typická pro digitální demenci.

Slabší výkon mozku

Počítat zpaměti pro vás bylo snadné, ale dnes při nakupování sotva zvládnete ty nejjednodušší počty? I za to může digitální demence. Váš kognitivní výkon trpí příliš velkým časem na obrazovce, zatímco kalkulačka v našem smartphonu za nás často přebírá i ty nejjednodušší úkoly – nebezpečná kombinace.

Krátká schopnost pozornosti

Typickým vedlejším efektem toho, že jsme neustále online, je snížení naší pozornosti. Je pro vás těžké soustředit se na dvouhodinový celovečerní film? Chtěli byste se raději podívat na pár dvacetiminutových dílů seriálu? Mnoho z nás si na krátká videa na TikToku, Instagramu a spol. zvyklo tak, že už po pár minutách čekáme nějaký nový highlight. Počkat si déle než hodinu, než se objeví vyvrcholení filmu? Dnes už na to naše pozornost často nestačí.

Co pomáhá proti digitální demenci?

Nejlepší terapie je praxe, praxe, praxe. Začněte třeba jednoduchým příkladem telefonních čísel. Naučte se nazpaměť několik důležitých čísel, například čísla kamarádky a partnera. Není na škodu je znát na požádání – a takto trénujete svůj mozek a působíte proti digitální demenci. Dokonce i jednoduché aritmetické úkoly nebo křížovky a Sudoku aktivují váš mozek a působí proti negativním důsledkům příliš dlouhého času stráveného na obrazovce.

Další možností je digitální detox. Dopřejte si během dne dostatek času, kdy se nedíváte na obrazovku, a spolehněte se na digitální kompetenci svých zařízení. To je důležité pro váš mozek. Místo sledování několika videí na YouTube si můžete vzít knihu nebo pár minut meditovat. Z toho bude těžit nejen vaše duše, ale i výkon vašeho mozku!

Zdroj: https://www.imrpress.com/journal/JIN/21/1/10.31083/j.jin2101028, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11499077/, názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Lidé narození ve znamení Berana mohou tento týden očekávat dynamické změny, které přinesou nové příležitosti i výzvy. Vaše přirozená energie a odhodlanost budou klíčovými faktory, které vám pomohou překonat případné přek&... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

49 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:40
167 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:22
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat