Svíčky k domácí pohodě i romantice neodmyslitelně patří. Potrpíte si na ty voňavé? Při jejich hoření se uvolňují látky spojované s rakovinou, leukemií i jaterním poškozením.
Voní po levanduli, mátě, vanilce, skořici i borovici, což je samo o sobě příjemné. Také navozují relaxaci, protože uklidňují mysl a uvolňují stres. Zapálení vonných svíček bývá naším oblíbeným rituálem, zvláště po náročném dni, kdy si tolik potřebujeme odpočinout. Bohužel může tato malá domácí radost skrývat vážná rizika. Možná je načase sfouknout knoty, přátelé!
Vznáší se nad vámi problém
Že svíčky hoří, je asi zbytečné připomínat. Jenže právě tento typický proces je podle všeho krajně škodlivý. Opět se potvrdilo (1), že při něm dochází k produkci těkavých organických sloučenin (VOC) a dalších chemikálií, které mohou mít negativní vliv na zdraví. Látky jako benzen a formaldehyd jsou známé svými karcinogenními účinky, proto se dávají do souvislosti s rakovinou plic, leukemií, srdečními chorobami, poškozením jater i zhoršením astmatu. Do vzduchu se uvolňují při spalování parafínu i obsažených umělých vonných složek. Jejich poletující částice jsou natolik mikroskopické, že není obtížné je vdechnout, čímž snadno putují do plic, krevního oběhu a následně i celého těla.
Umístění u okna jako dobrý nápad
Budiž varováním nám všem, že v některých případech může koncentrace těchto částic dosáhnout až patnáctinásobku limitu stanoveného Světovou zdravotnickou organizací (2). Jenže co když si s vonnými svíčkami zkrátka nedokážete pomoct? Existují způsoby, jak minimalizovat rizika. Doporučuje se je používat ve větších prostorách, kde je možnost pravidelného otevírání okna, aby mohl vzduch volně cirkulovat. Taktéž se vyplatí investice do kvalitnějších výrobků bez obsahu pochybných syntetických barviv, které se zdravím dělají své.
Zdroje: (1) www.theconversation.com/how-home-fragrances-can-impact-indoor-air-quality-and-your-health-244221, (2) www.who.int/publications/i/item/9789240034228
Sledujte nás na sociálních sítích: