Pít se musí a kdo chce žít dlouho, ten ať pije za dva. Hydratace je klíčem k dlouhověkosti, který máme doslova na dosah ruky. Stačí vzít sklenici a napustit ji tím nejobyčejnějším a zároveň nejmocnějším nápojem, jaký existuje.
Možná se kvůli vidině požehnaného věku snažíte jíst zdravě, užíváte vitaminy, dbáte o pravidelnou spánkovou rutinu a cvičení vám není cizí. Ano, jdete na to dobře. Nezapomínejte však ani na zázračný elixír, u jehož pramene jste den do co den – kohoutek. Voda je nejen základem života, ale i dlouhé existence.
Zalévat se musí
Lidské tělo je ze 60 procent tvořeno vodou. Kdybychom se na celou věc podívali z mikroskopické perspektivy, závisí na ní každý pohyb i nádech. „Hydratace je klíčová pro kognitivní funkce, energii, fyzický výkon a mnoho dalších tělesných funkcí, které zajišťují, že se budete cítit mladí a energičtí i v důchodu,“ zdůrazňuje americká registrovaná dietoložka Kristen Carli (1). Optimálním množstvím tekutin podpoříte také pohyblivost kloubů, detoxikaci, komunikaci buněk, činnost metabolismu a vstřebávání živin. Kdy jste se napili naposledy?
„Pokud ztrácíte více vody, než kolik ji přijímáte, tělo začne vykazovat známky selhání, což zahrnuje únavu, zmatenost, migrény, zácpu, nízký krevní tlak, problémy s ledvinami nebo dokonce záchvaty,“ vyjmenovává tato expertka a připomíná, že za těchto podmínek vést zdravý životní styl podporující dlouhověkost opravdu nelze.
Suchost je odpůrcem prosperity
I z pohledu vědeckých studií je žízeň úhlavním nepřítelem dobré kondice. Výzkum (2) publikovaný v magazínu eBioMedicine informuje o tom, že absence vody přispívá k zánětu a oxidačnímu stresu, proto zpomaluje funkce buněk a značně urychluje stárnutí. Chcete-li zrát jako víno, považujte dostatečný pitný režim za naprostou nutnost a každodenní samozřejmost, bez které se zdraví ani dlouhý a pohodový život neobejde.
Zdroje: (1) www.realsimple.com/impact-of-hydration-on-longevity-8759230, (2) www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964%2822%2900586-2/fulltext
Sledujte nás na sociálních sítích: