Také jste slyšeli o tom, že když si každý den dáte jen jednu skleničku, nic hrozného se stát nemůže? Ale může. I minimální množství alkoholu podporuje rozvoj rakoviny. Žádná jeho bezpečná míra prostě neexistuje.
Debata o vlivu alkoholu na zdraví probíhá už desítky let a po celou dobu se vědci přou o to, zda má jeho umírněná konzumace škodlivý vliv, nebo naopak určité příznivé účinky. Jednou z nejvíce diskutovaných teorií je „francouzský paradox“, tedy tvrzení, že Francouzi navzdory spotřebě tučných potravin méně trpí srdečními chorobami, a to právě díky pravidelnému pití červeného vína.
Ne, tak to opravdu není
Veškeré dosavadní názory, které naznačují, že rozumná míra alkoholu vede k delšímu a zdravějšímu životu, naprosto zpochybňuje nová kanadská studie (1), podle jejíž poznatků žádná bezpečná úroveň takzvané metly lidstva prostě neexistuje. Její autoři analyzovali celkem 107 předešlých starších výzkumů, které se vztahu mezi alkoholem a dlouhověkostí intenzivně zabývaly. Původní data napovídala, že lidé, kteří si dají „jen“ dva nápoje denně, mají ve srovnání s abstinenty během sledovaného období o 14 procent nižší riziko předčasného úmrtí. Když však výzkumníci přezkoumali metody a znovu se podívali na účastníky těchto studií, narazili na celou řadu chyb, proto tvrzení o jakýchkoli pozitivech umírněné konzumace alkoholu považují za lživá, mylná a matoucí.
Ve víně je víc než pravda
Jejich podrobné zkoumání naopak prokázalo, že i minimální množství zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny, zejména pak prsu, krku a kolorektálního karcinomu (2). Podle definice amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je umírněná konzumace pro ženy jeden nápoj denně a pro muže dva, přičemž se jako jeden nápoj uvádí 355 ml piva, 148 ml vína nebo 44 ml tvrdého alkoholu (3). Jak vidno, i tak údajně „bezpečná“ denní porce pořádně škodí.
Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1051741, (2) www.jsad.com/doi/10.15288/jsad.23-00283, (3)www.cdc.gov/alcohol/about-alcohol-use/index.html
Sledujte nás na sociálních sítích: