„Devadesátky“, to byly časy! Ti, kteří se v této době ale narodili, si následky možná ponesou celý život. Proč mají podlomené duševní zdraví a velmi malé šance na zotavení?
Lidé narození v „devadesátkách“ byli svědkem rapidního technologického pokroku. Takřka v přímém přenosu hleděli na vzestup internetu, počítačů a mobilních telefonů, takže oproti generacím před nimi měli snazší přístup k informacím i kulturám z celého světa. Člověk by řekl, že je to pořádně velká výhoda a skvělá průprava do moderního života. Vážně je to tak?
Náskok díky technice?
Nic není tak růžové, jak se zdá. Poznatky nejnovější studie (1) publikované v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) informují o tom, že jedinci rození v 90. letech mají jednoznačně nejhorší duševní zdraví všech dob. „Většina pozornosti se dosud soustředila na zhoršující se duševní zdraví dětí a dospívajících ve školním věku, u nichž očekáváme, že se jejich psychická kondice časem zlepší, jakmile vstoupí do dospělosti. Ale tato studie ukazuje, že se vzorec mění a neměli bychom se starat jen o děti,“ uvádí v prohlášení spoluautor výzkumu doktor Richard Morris, což je vedoucí výzkumný pracovník Lékařské a zdravotní fakulty Univerzity v Sydney (2). Ale proč jsou na tom lidově zvaní mileniálové tak špatně? Otočil se proti nim právě ten technologický pokrok!
Temná stránka inovace
Nadměrný čas trávený u obrazovky mobilů a tabletů odborníci odsuzují už nějakou dobu (3). Podle nich je to hlavní zdroj úzkosti, depresí a závislostí, stejně jako nárůstu emocionálního zneužívání mladé generace, toxických vztahů a příliš brzké sexualizace. Za podlomené duševní zdraví „devadesátníků“ tedy mohou chytré telefony! Uvedená studie také teoretizovala, že určitou roli zde hraje i změna klimatu, celkový nedostatek fyzické aktivity, špatný spánek a měnící se charakter práce. Mimochodem, nepředpokládá se, že by se tito mladí dospělí spontánně zotavili. Zřejmě si prý následky ponesou celý život…
Zdroje: (1) www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2303781120, (2) www.nypost.com/2023/11/29/lifestyle/each-generation-suffering-worse-mental-health-than-last-study/, (3) www.hhs.gov/surgeongeneral/priorities/youth-mental-health/social-media/index.html
Sledujte nás na sociálních sítích: